SAFF

Teroristička djela muslimana ne prelaze ni trećinu od 1% ubistava u SAD: U 2016. ubijeno je preko 15.000 Amerikanaca

Facebook
Twitter
WhatsApp

Nova studija profesora političke sociologije dr. Charlesa Kurzmana pokazuje da postotak muslimana koji su učestvovali u terorističkim djelima predstavlja svega jednu trećinu od 1% svih zločina ubistva u SAD-u. Jesu li ovi podaci uzrok Trumpove kampanje protiv muslimana i odluke o zabrani ulaska u SAD  i posebnog registriranja onih koji su ušli zemlju?

Ove kontraverzne odluke direktno ruše osnove američkih liberalnih vrijednosti i vjerske tolerancije. To, također, implicira da američki muslimani predstavljaju prijetnju svojoj domovini i da nasilje koje čine ekstremisti koji dolaze iz muslimanske zajednice odnosi veliki broj života američkih građana. Ali, to nije tačno! Nova studija koju je načinio dr. Charles Kurzman na temelju osnovnih podataka o terorističkim aktima koje su počinili američki muslimani studija je pokazala da je 46 muslimana “koji dugo vremena žive u SAD-u” tokom protekle godine bilo povezano sa ekstremističkim nasiljem u zemlji i svijetu, a broj američkih muslimana je oko 3.300.000 osoba. Od njih 46 koji su se dovodili u vezu sa ovom vrstom aktivnosti, studija je pokazala da je samo njih 24 stvarno bilo uključeno u neku vrstu terorističke zavjere, u što se ubrajaju i pokušaji putovanja s ciljem priključenja IDIŠ-u. U terorističkim djelima u SAD-u iza kojih stoje pripadnici islamske vjere prošle godine je poginulo 54 osoba, a najveći dio, njih 49, u samo jednom napadu: napadu na noćni klub u Orlandu.

Ova studija koju je proveo dr. Kurzman jasno pokazuje da zločini iza kojih stoje američki muslimani, kada se uporede sa njihovim brojem i brojem zločina, predstavljaju zanemariv postotak u ukupnom broju zločina sa smrtnom posljedicom u SAD-u. Naime, tokom 2016. godine, samo iz pištolja ubijeno je 11.000 Amerikanaca.

Profesor David H. Schanzer, direktor centra Triangle Center on Terrorism and Homeland Security, komentirajući rezultate navedene studije kaže: “Kategorično tvrdim da je netačna tvrdnja kako Americi prijeti velika opasnost od nasilnog ekstremizma iz zajednice američkih muslimana.”, dodavši kako “teroristički napadi od strane muslimana predstavljaju svega trećinu od jedan posto ukupnog broja ubistava u SAD-u u protekloj godini.”

Trumpova kampanja uskraćivanja prava muslimanima nije ozbiljan korak u borbi protiv terorizma

Svoje istraživanje Dr. Charles Kurzman je provodio tokom proteklih osam godina kako bi došao do objektivnih i tačnih podataka o tome da li i s koliko uspjeha “teroristički pokreti” regrutiraju američke muslimane. Rezultati su pokazali blagi porast tokom 2015. godine u vrijeme velikih uspjeha IDIŠ-a na različitim frontovima, ali već 2016. godine broj je značajno opao.

Istraživanje je, kako smo naveli, pokazalo da je prošle godine u napadima muslimanskih ekstremista poginulo 54 osobe, što je u poređenju sa ukupnim brojem ubistava zanemariv broj. Komentirajući rezultate ovog segmenta svog istraživanja dr. Kurzman kaže: “U istom periodu ubijeno je oko 240.000 Amerikanaca.”

S obzirom na ranije nagovještaje zabrane ulaska u SAD muslimanima iz većinskih muslimanskih zemalja, dr. Kurzman je pokušao istražiti da li imigranti iz muslimanskih zemalja kao što su Somalija, Irak, Sirija, Libija, Iran, Sudan, Jemen, predstavljaju prijetnju sigurnsoti SAD. Pokazalo se da ne postoji jasna veza muslimana iz ovih zemalja sa terorističkim aktima u Americi. “Od 11. septembra samo 23% američkih muslimana koji potječu iz navedenih sedam zemlja na neki način su bili upleteni u ekstremističko naslje, ali nijedan takav slučaj nije imao smrtne posljedice.”, kazao je dr. Kurzman.

Abdulaziz El-His, profesor sociologije, kaže kako se ovakve studije rade dugo vremena, od poslije 11. septembra do danas, te da one pokazuju kako su žrtve terorizma s muslimanskom pozadinom veoma male u poređenju sa žrtvama drugih vrsta nasilja. Prošle godine se desio veliki masakr u noćnom klubu u Orlandu kada je pogunuo veliki broj ljudi, ali proteklih godina nije bilo napada ni sa približno tolikim brojem žrtava. Prof. E-His kaže kako se u američkoj javnosti stvara fama oko tzv. islamskog terorizma, iako je on statistički gledano potpuno zanemariv.

Prof. El-His napominje kako je Kurzman, profesor političke sociologije i specijalist za Bliski istok, 2011. godine objavio knjigu The Missing Martyrs: Why There Are So Few Muslim Terrorists u kojoj navodi da je u SAD od 11. septembra do 2011. godine zabilježila 140.000 namjernih ubistava. El-His ističe da, dok su u protekloj deceniji zapadnjački ekstremisti nametali pitanje zašto su muslimani teroristi, dr. Charles Kurzman u toj svojoj knjizi postavlja pitanje Gdje su ti muslimanski teroristi.

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA