U Melburnu brutalno napadnuti imam Ismet Purdić i njegova supruga

Facebook
Twitter
WhatsApp

Imam u Melburnu dr. Ismet Purdić i njegova supruga su doživjeli brutalan napad i rasističke uvrede, a islamski lideri ovaj incident opisuju kao zločin iz mržnje.

Bračni par je u subotu navečer vozio autocestom South Gippsland Highway prema Dandenongu, kada ih je sustigao mali crni automobil s više osoba. Tada su iz vozila počeli dobacivati uvrede, prijetiti te bacati boce i ostatke hrane na njihov automobil.

U jednom trenutku, tvrdi se, napadači su im presjekli put i natjerali ih da slete s ceste. Nakon toga su, prema prijavama, izašli iz vozila i počeli udarati i šutirati automobil bračnog para, dok je imam Purdić zadobio udarce pokušavajući zaštititi suprugu.

Njegova supruga je, prema istim navodima, snimala incident, a tek kada su se vozači koji su prolazili zaustavili i intervenirali, napadači su pobjegli.

Australsko nacionalno vijeće imama (ANIC) osudilo je događaj i upozorilo da je ovo “uznemirujući podsjetnik” na rastuću opasnost s kojom se suočavaju vidljivo muslimani u Australiji.

U međuvremenu, Victoria Police je potvrdila da je istraga u toku, ali nije jasno da li se slučaj službeno vodi kao zločin iz mržnje.

Iz džemata Noble Park također su se zahvalili zajednici na podršci, poručivši da ostaju ujedinjeni protiv mržnje i posvećeni miru i društvenoj koheziji.

Facebook
Twitter
WhatsApp