Udruženje žrtava genocida: Ako zločinac Kunarac pobjegne u Srbiju, sudije moraju krivično odgovarat

Facebook
Twitter
WhatsApp

Iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida oglasili su se jutros saopćenjem povodom odluke Suda BiH o puštanju na slobodu ratnog zločinca Dragoljuba Kunarca.

Izražavamo najoštriju osudu i duboko ogorčenje povodom odluke Suda Bosne i Hercegovine kojom je odbijen prijedlog Tužilaštva BiH za određivanje pritvora Dragoljubu Kunarcu te mu je omogućeno da se u novom postupku za zločine protiv čovječnosti u Foči brani sa slobode – poručili su.

Smatramo neprihvatljivim da se osoba koja je pred Haškim tribunalom već odslužila 28-godišnju kaznu za najmonstruoznije zločine silovanja i porobljavanja, a protiv koje je podignuta nova optužnica za ubistva i progon civilnog stanovništva, nađe na slobodi neposredno nakon izručenja. Ovakva odluka direktno ugrožava dostojanstvo preživjelih žrtava i svjedoka te šalje poruku nesigurnosti onima koji decenijama čekaju potpunu pravdu – naveli su.

RS kao utočište za ratne zločince

Dodali su da posebno zabrinjava činjenica da su zanemarena upozorenja o opasnosti od bjekstva, imajući u vidu da je RS postala utočište za ratne zločince koji, posredstvom srbijanskog državljanstva, uživaju zaštitu u toj državi.

Udruženje žrtava genocida: Ako zločinac Kunarac pobjegne u Srbiju, sudije moraju krivično odgovarat
Ukoliko se desi da presuđeni ratni zločinac pobjegne iz Bosne i Hercegovine, odnosno da utočište potraži u Srbiji, sudije koje su donijele ovakvu odluku trebaju krivično odgovarati.

Pozivamo nadležne institucije da preispitaju ovu odluku i osiguraju da se postupak protiv Kunarca vodi u uslovima koji garantuju sigurnost žrtava i integritet sudskog postupka. Pravda ne smije biti podređena procesnim olakšicama za počinioce najtežih zločina – zaključili su iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida.

Facebook
Twitter
WhatsApp