SAFF

VSTV nastavlja “etničko čišćenje” Bošnjaka sa čelnih pravosudnih pozicija?

Facebook
Twitter
WhatsApp

Bosna i Hercegovina je, kaže Ustav, država tri ravnopravna konstitutivna naroda i ostalih građana. Isto kažu i zakoni, ali praksa kaže da su neki narodi “ravnopravniji” u odnosu na ostale. Iako prema podacima posljednjeg Popisa stanovništva čine više od 50 posto stanovništva Bosne i Hercegovine, Bošnjaci su “etnički očišćeni” sa čelnih pozicija u državnim pravosudnim institucijama.

Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH je iz reda srpskog naroda, baš kao i predsjednik Ustavnog suda BiH. Ministar pravde je iz reda hrvatskog naroda, iz kojeg dolazi i v. d. glavne državne tužiteljice, dok je predsjednik Suda BiH iz reda ostalih. Za Bošnjake nije bilo mjesta i mnogo se energije troši da tako i ostane.

U toku je procedura izbora novog/starog glavnog tužioca Tužilaštva BiH, a sudeći prema trenutnom “raspoloženju”, na koje presudan utjecaj imaju politički odnosi u BiH, ta pozicija ostaje rezervirana za pripadnika hrvatskog naroda, odnosno, budimo precizniji, za aktuelnu vršiteljicu te dužnosti Gordanu Tadić.

Gordana Tadić, rodica člana Predsjedništva HDZ-a i zamjenika ministra sigurnosti BiH Mije Krešića, jedna je od tri kandidata koji su se našli u najužoj konkurenciji za izbor glavnog državnog tužioca. VSTV će odluku donijeti 23. ili 24. januara, za kada je zakazana naredna sjednica Vijeća, a informacije koje dopiru iz ove institucije govore da su finalni intervjui sa kandidatima i glasanje zapravo formalnost te da Tadić ostaje na dužnosti koju obnaša nešto više od dvije godine. O njenim “sabranim djelima” smo već pisali, a svoj je angažman, sudeći prema činjeničnom stanju, maksimalno posvetila i zadovoljavanju potreba “poslodavaca” za uvođenjem pariteta u procesuiranju ratnih zločina u BiH.

Pored Tadić, u konkurenciji su Diana Kajmaković i Munib Halilović. Njih troje su ocijenjeni kao najbolje rangirani među deset prijavljenih kandidata.

Osim toga što članovi VSTV-a moraju voditi računa o nacionalnoj strukturi rukovodećih pozicija u državnim pravosudnim institucijama, još važnije je da pri njihovoj raspodjeli eliminiraju bilo kakvu mogućnost političkog utjecaja na rad nosioca tih funkcija. Nezavisno i odgovorno pravosuđe, zaključak je posljednje konferencije VSTV-a, ključno je za integracije BiH u Evropsku uniju (EU).

Pravosudne institucije, jedno je od uputstava sa te konferencije, jeste obaveza pravosudnim institucijama da provode smjernice o sprečavanju sukoba interesa u pravosuđu. Izgradnja nezavisnog pravosudnog sistema dodjelom najodgovornijih pozicija osobama koje se direktno dovode u vezu sa pojedinim političkim opcijama definitivno nije način na koji će BiH ispuniti uvjete potrebne za napredak na evropskom putu te, što je još važnije, osigurati vladavinu prava kao osnovnu pretpostavku svakog demokratskog društva.

Obaveza da poštuju te principe je upravo na VSTV-u, baš kao što je i odgovornost ukoliko ti principi ne budu ispoštovani u skladu sa Ustavom BiH i evropskim standardima koje kao država i kao društvo moramo prihvatiti i provoditi.

Autor: Faktor.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA