Hebrejski izvori potvrdili su ubistvo jednog izraelskog vojnika i ranjavanje drugih, nakon što je palestinski otpor sinoć iza ponoći aktivirao eksplozivnu napravu protiv izraelskih okupacionih snaga tokom njihovog napada na grad Tamoun, južno od Tubasa.
Borci palestinskog otpora su gađali vojni džip koji je bio pun izraelskih vojnika, ubivši jednog vojnika i ranivši još četiri, od kojih su neki teško. Evakuisani su izraelskim helikopterima.
Grad Tamoun svjedoči ponovljenim upadima izraelskih snaga, ali palestinski otpor ne prestaje da im se suprotstavlja.
Izrael će zločinački fokus preusmjeriti na Zapadnu obalu
U utorak, kada su se pregovori o prekidu vatre u Gazi bližili kraju, Izrael je pokrenuo smrtonosne napade dronovima na gusto naseljeno civilno područje u izbjegličkom kampu Jenin, ubivši šest Palestinaca. Ovaj čin agresije poslužio je kao signal za ono što može doći.
Gotovo 800 Palestinaca ubili su izraelski vojnici i doseljenici na okupiranoj Zapadnoj obali od 7. oktobra 2023. godine. To znači da je period od početka genocida u Gazi najsmrtonosniji za Palestince u historiji Zapadne obale nakon 1967. godine.
Prema bazi podataka najveće izraelske grupe za ljudska prava B'Tselem, na Zapadnoj obali je ubijeno 736 Palestinaca, u istom periodu otkako je počeo rat u Gazi, tokom najsmrtonosnijeg perioda Druge intifade – između 7. 2001. i 16. januara 2003. godine.
Početkom januara list Izrael Hayom je izvijestio da su visoki zvaničnici izraelske vojske u više navrata tražili slanje tenkova na Zapadnu obalu, ali su njihovi zahtjevi na kraju odbijeni s razlogom za njihovu upotrebu u Gazi i na sjevernom frontu.
Dok se sada nude opravdanja zašto izraelska vojska mora rasporediti napredniju i smrtonosniju vojnu opremu na Zapadnoj obali, postoji i prijetnja da će naoružane milicije doseljenika pokrenuti kontinuirani rat protiv palestinskih sela kako bi ih etnički očistili.
Uz to, Izrael je ponovo uveo zračne napade i njihova zloglasna „ciljana ubistva“ na Zapadnoj obali, nešto što je gotovo nestalo nakon završetka Druge intifade (2000-2005). Od uspona lokaliziranih palestinskih frakcija otpora 2021. godine, Izrael je odgovorio grubom silom i dugo se zalagao da sigurnosne snage Palestinske uprave (PA) igraju ulogu u njihovom nasilnom gušenju.
Uprkos tome što su snage PA ubile i uhapsile brojne palestinske borce protiv okupacije, ona se proteklih godina suzdržala od pokretanja sveopšteg napada, kao što je predložio američki koordinator za sigurnost Michael Fenzel početkom 2023. Tako je bilo do decembra prošle godine, kada je predsjednik Mahmoud Abbas naredio pokretanje vojne operacije za razbijanje Jeninskih brigada unutar izbjegličkog kampa Jenin.
Kontroverzni “Fenzelov plan” pokrenut je kako bi se osiguralo da će PA koristiti specijalizirane jedinice koje su obučavale SAD u Jordanu, za pokretanje kampanje na sjevernoj Zapadnoj obali za razbijanje novoformiranih oružanih grupa. Iako je PA tvrdila da njena ofanziva protiv oružanih grupa nije bila implementacija američkog plana, odmah je zatražila američko oružje da im pomogne u borbi.
Nakon ubijanja boraca i civila, uključujući djecu i novinarku, isključivanja vode, struje, uvođenja policijskog časa i opsade civilnog stanovništva 40 dana, Jenin brigade su objavile da su sklopile dogovor sa PA kako bi prekinule nasilje. Istog dana (14. januara), izraelska vojska odlučila je da izvede tri udara dronom pored kuće u izbjegličkom kampu Dženin, ubivši 6 civila i teško povrijedivši još dvoje.
Iako se genocid u Gazi sada možda bliži kraju, izraelski premijer je u više navrata izjavio da slijedi regionalnu agendu u kojoj je cilj “potpuna pobjeda”. Zbog neuspjeha da se porazi Hamas u Pojasu Gaze, dogovor o prekidu vatre neće značiti da se rat završava, već samo da će se fokus premjestiti na druge frontove kontinuiranog sukoba.
Dok je pojas Gaze izgradio ogromnu mrežu naoružanih grupa iz svake palestinske političke frakcije, koje su sve zajedno radile na kontinuiranoj borbi protiv izraelskih osvajača, PA je uništila izglede za podizanje takvih snaga na Zapadnoj obali. Mahmoud Abas i njegovi ljudi su svojim sluganstvom cionističkoj politici nanijeli veliku štetu palestinskom narodu. Nažalost, Zapadna obala je polahko osvajana i danas se nalazi pod punom dominacijom ilegalnih doseljenika.
Štaviše, PA je lišila Zapadnu obalu njene sposobnosti da pruži bilo kakav čvrst otpor koji bi mogao fizički da spriječi širenje jevrejskih naselja i brutalnu okupaciju. Umjesto toga, gurala je propagandu da će oružana borba dovesti samo do poraza.
Međutim, ako se primirje u Gazi održi, uprkos tome što je Izrael počinio jedan od najvećih zločina u ljudskoj historiji u proteklih 15 mjeseci, neće biti naselja ili izraelskih kontrolnih punktova unutar Pojasa Gaze.
Na Zapadnoj obali je stanje potpuno drukčije, palestinske vlasti će biti nemoćne da spriječe aneksiju teritorije Zapadne obale i proširenu kampanju etničkog čišćenja.
Zapadna obala se nalazi u veoma teškoj situaciji.