SAFF

Zlatno razdoblje za američke muslimane

Facebook
Twitter
WhatsApp

Proteklih dvadeset godina bilo je zlatno razdoblje za američke muslimane, jer se njihov broj udvostručio na 3,5 miliona, a prisutnost muslimana u javnom životu eksponencijalno se povećala, navodi se u istraživanju časopisa The Economist.

Broj džamija nakon 2001. godine se udvostručio. Američki muslimani su danas najobrazovanija vjerska manjina. Tako je postotak muslimanskih liječnika u Michiganu 15%, iako njihov broj iznosi samo 3% ili manje u odnosu na ukupan broj stanovništva. Zabilježen je i porast broja muslimanskih umjetnika, novinara i političara.
Osim Rashide Tlaib i Ilhane Omarn, muslimanki koje su izabrane u američki Kongres, veliki broj muslimanskih dužnosnika izabran je u školske odbore i lokalne zajednice.

Međutim, pored navedenih uspjeha, američki muslimani su nakon 11. septembra 2001. godine bili suočeni sa sa brojnim izazovima. Mnogi muslimani su bili žrtve nasilja i diskriminacije jer je nakon 11. septembra pokrenuta žestoka kampanja islamofobije koja je poticana sa svih nivo vlasti. Islam i muslimani su bili stalna meta tokom predsjedničkih kampanja, naročito od strane republikanaca. Osim Georga Busha, Donald Trump i njegovi republikanci su bili najekstremniji u toj kampanji. Trump je tokom svog predsjedničkog mandata donio uredbu o zabrani ulaska građana iz nekoliko muslimanskih zemalja.

Pored politike američki mediji su bili najuticajniji izvor širenja islamofobije. Veliki doprinos u širenju mržnje prema islamu i muslimanima dali su i brojne nevladine organizacije i ekstremni politički pokreti.

Sva ta demonizacija nije zaustavila impresivan uspom američkih muslimana proteklih dvadeset godina.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA