Bosna i Hercegovina je, usred rastućih napetosti u regiji, značajno ojačala svoje vojne kapacitete, zahvaljujući donaciji Turske koja je isporučila savremene vojne sisteme, među kojima su Bayraktar TB2 dronovi, protivdronski sistem Kangal i oklopna vozila Kirpi II, javljaju truski mediji.
Ministar odbrane BiH Zukan Helez je krajem prošle godine najavio još nekoliko projekata s Turskom.
Nedavno je potvrđeno da je Turska donirala ove sisteme Bosni i Hercegovini. Dodatno je isporučen i protivdronski sistem Kangal. Time je Bosna i Hercegovina, usljed tenzija, stekla značajnu vojnu moć, javljaju turski mediji.
Donacijom dvije naoružane bespilotne letjelice Bayraktar TB2 (UCAV) Bosni i Hercegovini, Turska ne samo da doprinosi odbrambenom kapacitetu BiH, već šalje i važnu stratešku poruku na regionalnoj razini. Ovaj potez ima potencijal stvoriti novu jednadžbu u sjeni brzo rastućih ulaganja u odbranu i sigurnosnih problema na Balkanu, piše najčitaniji tehnološki portal u Turskoj donanimhaber.com.
Uz bespilotne letjelice bit će osigurane i kontrolne stanice te sveobuhvatna obuka osoblja. Ministarstvo odbrane BiH pomoć je opisalo kao poruku “podrške državnim institucijama” i “otvorenog partnerstva s Turskom”.
Prema izjavama ministra odbrane Zukana Heleza, Bayraktarlar neće predstavljati nikakav finansijski teret za Bosnu i Hercegovinu i bit će u direktnom vlasništvu države. Također je potvrđeno da će bespilotne letjelice biti raspoređene pod centralnom komandom Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OSBiH).
Uz Bayraktare, Turska je Bosni i Hercegovini isporučila i sistem protiv dronova KANGAL te četiri oklopna vozila Kirpi II. Dok se Kangal ističe svojom sposobnošću neutralizacije neprijateljskih bespilotnih letjelica koje rade na niskim frekvencijama, Kirpi II su poznati po visokom nivou zaštite u skladu s NATO standardima.
KANGAL FPV sistem pruža zaštitu istovremenim i aktivnim ometanjem svih relevantnih frekvencija daljinskog upravljanja i upravljanja, frekvencijskih pojaseva GNSS (GPS, GLONASS, GALILEO i BEIDOU) i frekvencijskih pojasa signalizacione veze/telemetrije. Budući da je KANGAL FPV sistem softverski sistem za ometanje, može se programirati preko cijelog frekvencijskog pojasa prema svojim potrebama. To je element koji će povećati uspješnost protiv ruskih i kineskih bespilotnih letjelica na Balkanu.
Ovaj korak Turske direktno je povezan s procesom modernizacije odbrane koji uzima sve više maha u regiji Balkana. Dok je Srbija nabavila bespilotne letjelice i raketne sisteme kineske proizvodnje, kao i francuske borbene avione Rafale; Hrvatska privlači pažnju i kupovinom Rafalea te ulaganjem u zapadne helikoptere. Kosovo, s druge strane, ima za cilj povećati svoje vojne kapacitete putem naoružavanja. U međuvremenu, Crna Gora ulaže u sisteme nadzora zračnog prostora, dok entitet Republika Srpska unutar Bosne i Hercegovine prijeti da će uspostaviti “vojsku” izvan jedine legalne vojske u zemlji – OSBiH.
Prema informacijama iz Turske, Bosna i Hercegovina pregovara i o dodatnoj nabavci još četiri Bayraktara TB2 i dodatne opreme.