SAFF

Iz islamske povijesti: Dogodilo se 25. 26. 27. i 28. ramazana

Facebook
Twitter
WhatsApp
islam i ljepota

Priredio: Abdusamed Nasuf Bušatlić

 25. ramazana

1. Srušeni kipovi Menat i Uzza

Dvadeset i petog ramazana 8. h.g. (15. janura 630. godine po Isau, a.s.), Muhammed, s.a.v.s., poslao je Halida ibn Velida da sruši i uništi kip Uzza, Amra ibn Asa posalo je da uništi kip Suva’, a Sa'da ibn Zejda, da uništi kip Menat, i oni su izvršili zadatak.

2. Bitka kod Mancikerta

Dvadeset i petog ramazana 463. h.g. (26. augusta 1071. godine po Isau, a.s.), komandant muslimanske vojske, seldžučki sultan Alep Arslan, izvojevao je veličanstvenu pobjedu nad Biznatincima koje je predvodio car Roman Diogen u Bici kod Mancikerta. U toj bici je zarobljen i car Roman Diogen. Taj poraz smatra se direktnim uzrokom i uvodom u konačnu propast Bizantije.

3. Rođen imam Fahrudin er-Razi

Dvadeset i petog ramazana 544. h.g. (26. januara 1150. godine po Isau, a.s.) rođen je poznati islamski učenjak Muhamed ibn Omer ibn Husejn ibn Alijj, poznatiji kao Fahrudin er-Razi. Autor je znamenitog tefsira ”Mefatihul-gajb”. Osim njega napisao je još preko stotinu drugih djela.

 26. ramazana

1. Povratak Muhammeda, s.a.v.s., sa Tebuka

Dvadeset i šestog ramazana 9. h.g. (5. janura, 631. godine po Isau, a.s.), Muhammed, s.a.v.s., vratio se sa svojim ashabima iz Pohoda na Tebuk koji je bio istinsko iskušenje vjernicima i koji je razotkrio munafike u Medini, a povodom kojeg je objavljena i sura i deveta sura Kur'ana, Et-Tevba.

 2. U Egipat doselila Nefisa, unuka hazreti Hasana, r.a.  

Dvadeset i šestog ramazana 193. h.g. u Egipat je došla Nefisa bint Hasan el-Enver bin Zejd bin Hasan bin Alijj bin Abdul-Mutallib. Nefisa je rođena 145. h.g. u Mekki. Kada je imala pet godina s roditeljima se odselila u Medinu. Od rane mladosti je posjećivala naučne kružoke i halke ilma, pa je pred najpoznatijim učenjacima Medine učila fikh, hadis i druge islamske znanosti. Zbog izvanrednog znanja i inteligencije dobila je nadimak ”Nefisetul-ilm” (”Dragulj znanja”). Udala se za Ishaka ibn Mu'temina, sina imama Dža'fera es-Sadika, pa se tako kod nje s brakom spojilo svjetlo Hasana i Husejna (ona je potomak Hasana, r.a., a njen muž potomak Husejna, r.a.). Bila je izuzetno skromna i pobožna. Toliko je žudjela za ahiretom da je sama sebi iskopala kabur u koji su je, nakon smrti, ukopali. Držala je posebne časove tefsira koji su bili jako posjećeni. Učila je ovo dovu: ”Moj Allahu, olakšaj mi i omogući posjetu mezaru Ibrahima, a.s.!” I Allah joj je uslišao dovu, pa je sa mužem posjetila mezar Ibrahima, a.s. Dvadeset i šestog ramazana 193 h.g. ona je doselila u Egipat. Dočekana je sa posebnim počastima. Dva puta sedmično posjećivali su je muslimani u njenoj kući gdje im je držala predavanja. Al-Karmani u svojoj ”Historiji” spominje da je Nefisa bila podigla revoluciju protiv Ibn Tuluna zbog njegovog zuluma i da se tim povodom srela s njim i održala mu lekciju koja ga je opametila za cijeli život. Kada je imam Šafija došao u Egipat on je redovno posjećivao Nefisu i slušao njena predavanja. Ona ga je imenovala za imama u njenoj džamiji u toku ramazana. Nakon što je pao na smrtnu postelju, Šafija je poslao pismo Nefisi u kojem ju je zamolio da upućuje dove za njega. Na ahiret je preselila 208. h.g. i ukopana je u Egiptu, u Kairu.

 27. ramazana

1. Abdulmelik ibn Mervan postao halifa

Dvadeset sedmog ramazana, 65. h.g., Abdulmelik ibn Mervan ibn Hakem el-Emevi el-Kureši, preuzeo je hilafet nakon smrti njegovog oca Mervana ibn Hakema koji je vladao tek deset mjeseci. Abdulmelik je uspio zaustaviti smutnje koje su bile preplavile tadašnji islamski svijet, a ona najveća bila je vezana za Abdullaha ibn Zubejra koji se također bio proglasio halifom. Nakon što je smirio stanje unutar islamske države, Abdulmelik je nastavio osvajanja i proširivanje islamskog carstva. Između ostalog, u njegovo vrijeme se počeo kovati novac sa natpisima na arapskom jeziku, a posebnu pažnju je posvetio, kako to tvrdi Ibn Haldun, opismenjavanju i obrazovanju naroda te na tom polju je učinio istinsku reformu.  Umro je 86. h.g. u šezdesetoj godini života, ukopan je u Damasku.

2. Umro El-Mensur, emevijski halifa u Endelusu

Dvadeset i sedmog ramazana 392. h.g. (1002. godine po Isau, a.s.), umro je četvrti po redu emevijski halifa u Endelusu, El-Mensur, u šezdeset i petoj godini života. Njegovo puno ime je Hadžib el-Mensur Muhamed ibn Abdullah ibn Ebi Amir el-Muafiri. Vladao je Endelusom  25 godina (367.-392. h.g.).

28. ramazana

1. Propisan sadekatul-fitr

Dvadeset i osmog ramazana 2. h.g., propisan je sadekatul-fitr. A smisao njegovog propisivanja je čišćenje duše od pohlepe i drugih pokuđenih svojstava, kao i čišćenje ibadeta posta od svih natruha grijeha koje bi mogle umanjiti njegovu vrijednost, kao što je ružan govor i sl., te upotpunjavanje nagrade kod Allaha, dž.š.

 

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA