SAFF

Agresija na Gazu: Zapadne zemlje podržale Izrael sa 6000 vojnih letova u jednoj godini

Facebook
Twitter
WhatsApp

Praćenje i analiza navigacijskih podataka sa web stranice Radar Box – pokazali su da je više od 6000 vojnih letova zabilježeno u bliskoistočnoj regiji povezano sa zapadnim zemljama tokom godine izraelske agresije na Gazu, uz uspostavu stalnog zračnog mosta s masivnom zapadnom podrškom Izraelu u bombardiranju opkoljenog Pojasa s tonama bombi.

Godinu dana nakon događaja od 7. oktobra 2023., Sjedinjene Države i zapadne zemlje još uvijek se trude da pruže obavještajnu i logističku podršku Izraelu, kao i slanje pošiljke vojne pomoći kako bi podržali Izrael u njegovom ratu istrebljenja u Pojasu Gaze.

Agencija za nadzor i verifikaciju ‘Sanad’, povezana s mrežom Al Jazeera, pratila je aktivnosti vojnih letova i analizirala njihove podatke od 7. oktobra 2023. do početka istog mjeseca ove godine, koristeći alate za navigacijski nadzor i geografsku analizu.

Analizirajući navigacijske podatke, ‘Sanad’ je pratio oko 1900 vojnih transportnih letova, od kojih je više od 70% bilo usmjereno prema vojnim bazama na Cipru, u Grčkoj i Italiji, koje se od 7. oktobra 2023. koriste kao napredne baze za podršku Izraelu, dok su ostali letjeli direktno u Izrael.

‘Sanad’ je također pratio više od 1600 zračnih izviđačkih letova, od kojih je samo oko 20% izvršio Izrael, uz dokumentiranje 1800 letova za punjenje aviona gorivom na nebu regije.

Britanija

Podaci pokazuju da Britanija prednjači u odnosu na sve ostale zemlje s više od 47% izviđačkih letova. Podaci su otkrili da je RAF na većini letova koristio avion Shadow R1.

Ove letjelice, koje je razvila američka kompanija Raytheon, odlikuju se naprednim skupom nadzornih i senzorskih uređaja koji im omogućuju izvršavanje obavještajnih misija, nametanje kontinuiranog praćenja kretanja na tlu, praćenje vozila i provedbu misija identifikacije ciljeva.

Ovaj tip aviona u tom je razdoblju izveo je oko 645 letova, dok je avion P-8 korišten u najmanje 6 izviđačkih letova, a svi su poletjeli uglavnom s Cipra, Izraela i Grčke.

Britanija je također koristila svoje borbene avione Typhoon u najmanje 135 letova iznad Izraela, te je uspjela presresti nekoliko iranskih jurišnih bespilotnih letjelica.

Typhoon je klasificiran kao visoko učinkovit višenamjenski borbeni avion koji omogućava pilotu obavljanje višestrukih uloga i funkcija te je specijaliziran za misije brzog zračnog odgovora.

SAD

Sjedinjene Države su uglavnom koristile svoj veliki pomorski izviđački avion Poseidon P-8A i pomorski patrolni avion u više od 167 izviđačkih letova. Avioni Boeing RC-135 i Lockheed EP-3 korišteni su u više od 90 izviđačkih letova, dok se mornarička bespilotna letjelica MQ-4C Triton pojavila u više od 73 leta, prema navigacijskim podacima.

Sjedinjene Države također su koristile avion za rano upozoravanje Boeing E-3 Sentry, opremljen integriranom platformom za upravljanje borbom i kontrolu, na 16 letova.

Njemačka

Njemačke zračne snage sudjelovale su s više od 80 vojnih transportnih letova, od kojih je većina poletjela iz zračne baze Wenzthrop, dok je oko 25 posto američkih vojnih transportnih letova poteklo iz zračne baze Ramstein u jugozapadnoj Njemačkoj. Čini se da je najmanje 11 izraelskih vojnih transportnih aviona letjelo iz Njemačke u Izrael.

Opskrba gorivom i vojni transport

Osim izviđačkih letjelica, ‘Sanad’ je pratio gotovo 1800 letova punjenja gorivom na nebu regije, a analitički podaci pokazuju da je Izrael izveo do 950 letova, a slijede ga britanske zračne snage s više od 560 letova punjenja gorivom u zraku.

Analiza nadziranih podataka otkriva da je približno 365 vojnih transportnih letova usmjereno direktno u Izrael, uz 840 letova u vojne baze na Cipru, u Grčkoj i Italiji, koje se intenzivno koriste za podršku okupaciji, za ukupno više od 1200 vojnih tereta letovi.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA