Bosna Bank International (BBI), u saradnji sa svojim dioničarima (Islamska razvojna banka, Dubai islamska banka i Abu Dhabi islamska banka) i drugim međunarodnim partnerima, je organizator godišnje Međunarodne konferencije o poslovanju i investicijama – Sarajevo Business Forum (SBF). Konferencija je prvobitno organizovana 2010. godine i od tada se održava svake godine. Sarajevo Business Forum je pozicioniran kao jedan od najvažnijih poslovnih i investicionih događaja za Jugoistočnu Evropu.
U Nastavku razgovaramo sa Almirom Alagićem, rukovodiocem Odjeljenja za mala i srednja preduzeća BBI banke.
Pred nama je jubilarni 10. SBF. Šta će biti u fokusu ovogodišnjeg Foruma?
Alagić: I ove kao i svake prethodne godine, fokus je na promociji BiH u pogledu investicijskih prilika za sve potencijalne strane pa i domaće investitore. Na Konferenciji će učestvovati najznačajniji poslovni i politički subjekti iz regiona i svijeta, s ciljem upoznavanja sa poslovnim prilikama i mogućnostima ulaganja u Bosnu i Hercegovinu, kao i zemlje regiona. Poseban naglasak ove godine bit će na mladim ljudima BiH kojim je posvećen treći dan Foruma gdje će isti učesnicima foruma predstaviti svoje potencijale i poslovne ideje. Bit će predstavljen i pobjednički tim „SBF Start-up Challenge“, takmičenja u poslovnim idejama mladih do 30 godina, a sve s ciljem pravljenja druge klime koja će omogućiti da ljudi ne odlaze iz BiH nego da vide perspektivniju i bolju budućnost za svoj opstanak u ovoj zemlji.
Koliko će biti učesnika i o kakvim projektima se radi?
Alagić: Ove godine definitivno će biti najveći broj učesnika te se očekuje da ćemo imati preko 2.000 učesnika iz cijelog svijeta. Također, po pitanju projekata ove godine ćemo ostvariti najbolji rezultat gdje će na forumu biti prezentirano preko 500 projekata iz svih oblasti. Ovo dodatno potvrđuje koliko je SBF postao ozbiljan događaj i brend banke kojim se ponosimo.
Znamo da je Predsjedništvo BiH pokrovitelj Sarajevo Business Foruma, da li se Forum realizira u saradnji i sa drugim zemljama i institucijama i koga očekujete od domaćih i stranih političkih lidera?
Alagić: Kao i prethodnih godina i ove godine pokrovitelj Foruma biće Predsjedništvo BiH u saradnji sa ostalim institucijama, prije svega Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Gradska uprava Grada Sarajeva i privredne komore. SBF je prerastao u jedan veliki projekat kojim smo povezali javni i realni sektor. Na Forumu će prisustvovati mnogobrojne delegacije iz zemalja Zaliva, Bliskog Istoka, a dodatno očekujemo najveće delegacije iz Malezije i Turske. Ove godine će veće učešće uzeti i zemlje zapadne Evrope.
Najavljuju se neki noviteti na Forumu, možete li nam reći nešto više o tome?
Alagić: Kako sam prethodno spomenuo, ove godine će značajan dio Foruma biti posvećen mladima. Mi kao organizatori Foruma smo pokrenuli i jedan projekat SBF Start up challenge, u namjeri da se omogući mladima da prezentuju svoje potencijale i poslovne ideje a opet sve to sa ciljem da se stvori što povoljnija klima i podstakne poduzetnički duh. Ovo je nešto što je novo ove godine i od čega očekujemo da ostvarimo što bolje rezultate u ohrabrivanju poduzetništva i dobijanja prilika koje mladi u BiH realno vrlo malo ili skoro nikako imaju. Mi i kao banka smo pokrenuli određene finansijske linije i proizvode prema start up kompanijama jer je ovaj segment poprilično zapostavljen i nalazi se na marginama bankarskog sektora što imamo namjeru da promjenimo.
Šta biste izdvojili kao najveći uspjeh u dosadašnjih devet foruma?
Alagić: Rezultati desetogodišnjeg rada u organizaciji Foruma su svakako vidljivi. Realizovani su mnogi projekti u raznim oblastima: proizvodnja namještaja, sokova, hoteli, šoping centri, avio linije… Indirektni efekti su posebno vidljivi u segmentu turizma, gdje je evidentno da BiH svake godine ima sve više stranih turista, posebno iz arapskih zemalja. Sve su to rezultati rada Foruma i prezentacije BiH na istim, čiji rezultati vremenom postaju sve više vidljivi.
Kakva je struktura stranih investicija, koje privredne djelatnosti su najatraktivnije stranim investotorima?
Alagić: Tu i nema nekog pravila niti nekog posebnog učešća određenog segmenta u strukturi investicija. Šaroliko je i imamo realizovane investicije u industrijama namještaja, prehrambenoj industriji, turizmu, transportu… BiH ima potencijale u svim segmentima i investitori koji prepoznaju priliku rade i investiraju u skladu sa tim. Vjerujemo da će i dalje biti nastavljen još bolji trend uspješno realizovanih investicijskih projekata koji će dodatno ojačati privredu BiH i povećati standard života kroz povećanje zaposlenosti i povećanje kupovne moći stanovništva naše države.