SAFF

Amnesty International: Šijske milicije Al Hašd čine ratne zločine oružjem doniranim iz zapadnih zemalja

Facebook
Twitter
WhatsApp

Organizacija za ljudska prava Amnesty International pozvala je u svom izvještaju u četvrtak zapadne zemlje koje naoružavaju Irak da pooštre kriterije po pitanju slanja, skladištenja i korištenja tog naoružanja kako ono ne bi dopalo u ruke šiijskih milicija Al Hašda, koje s tim oružjem čini ratne zločine.

U izvještaju ove organizacije kaže se: “Šiijske paravojne milicije, koje su sačinjene od šiijske većine i koje djeluju pod zajedničkim nazovom Al Hašd, odgovorne su za likvidacije izvan okvira zakona, za zlostavljanja i otmice nekoliko hiljada muškaraca i dječaka, i kontinuirano je upotrebljavala širok spektar doniranog naoružanja i streljiva za gruba kršenja ljudskih prava, kršenje međunarodnih zakona uključujući i činjenje ratnih zločina, olakšavanje drugima u činjenju ratnih zločina, bez imalo straha od posljedica.”

U izvještaju pod naslovom Irak: ignoriranje naoružavanja milicija Hašda, također se navodi: “U skladištima ovih milicija nalazi se naoružanje proizvedeno u najmanje 16 zemalja. To oružje uključuje lahko i teško naoružanje, rakete, artiljerijska sredstva, oklopna vozila proizvedena u Kini, evropskim zemljama, Iranu, Siriji, Iraku, Rusiji i Sjedinjenim Američkim Državama.”

Amnesty International u svom izvještaju navodi da je šiijski Al Hašd  od juna 2014. godine izvršio likvidacije ili ubistva izvan okvira zakona, te mučenja i otmice nekoliko hiljada muškaraca i dječaka. Žrtve su odvođene iz njihovih kuća, sa posla, iz izbjegličkih kampova, sa kontrolnih punktova, i sa različitih javnih mjesta. Neki od otetih su naknadno pronađeni ubijeni, a neki se još vode kao nestali, iako je od otmice nekih od njih prošlo više godina.

Državne institucije Iraka, kaže se u izvještaju Amnestiya, su naoružale ili finansirale naoružavanje Al Hašda, a u nekim slučajevima ove milicije tajnim kanalima nabavljaju oružje i streljivo na ilegalnom tržištu. Dio naoružanja Al Hašd je dobio od Irana kao poklon, dok je jedan dio morao platiti.

Pripremio: Abdullah Nasup

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA