SAFF

Amnesty International: Strogi evropski antiteroristički zakoni upereni protiv muslimana i imigranata

Facebook
Twitter
WhatsApp

Amnesty International u tekstu objavljenom na njihovoj službenoj stranici u utorak (17.1.2017.), upozorava da niz novih zakona o borbi protiv terorizma ugrožava ljudska prava i da je naročito usmjeren na diskriminaciju imigranata i muslimana.

Organizacija Amnesty International upozorila je na pooštravanje sigurnosnih mjera u četrnaest zemalja EU u protekle dvije godine, koje uključuju povećanje ovlasti po pitanju kontrole sumnjivih osoba.

Tokom tog perioda, kaže se u izvještaju, desio se niz terorističkih napada u zemljama EU: Njemačkoj, Belgiji i Francuskoj, u kojima je živote izgubilo 280 osoba. Ti napadi, za koje je odgovornost preuzela organizacija ISIL, izazvali su negativne implikacije po pitanju imigranata i povećali popularnost desničarskih stranaka, a pitanje sigurnosti postalo je centralna tema političkih kampanja u predstojećim izborima u Njemačkoj, Francuskoj i Holandiji.

Julia Hall, stručnjak Amnesty International za borbu protiv terorizma napisala je sljedeć: “Širom područja EU svjedoci smo da se muslimani i stranci poistovjećuju sa teroristima… ta vrsta stereotipa loše se odražava na pripadnike tih grupa i među njima izaziva veliki strah.”

Hall je upozorila da okrutne mjere, kako ih je nazvala, kojima su date široke ovlasti po pitanju praćenja, kontrole i hapšenja, kakve su provođene u Francuskoj novembra 2015. godine, nakon napada u kojima je ubijeno 130 osoba, mogu biti iskorišteni protiv aktivista za ljudska prava i pripadnika manjinskih grupa koji ne predstavljaju prijetnju sigurnosti.

Amnesty International smatra da novi zakoni kojima se sankcionira verbalna podrška i opravdanje terorističkih napada smanjuju prostor za slobodu izražavanja, te naglašava kako su jedna trećina od preko 380 osoba koje su u Francuskoj 201.5 procesuirane za podršku terorizmu, maloljetnici.

Ova organizacija za ljudska prava osudila je mjere zemalja EU koje uključuju zabranu kretanja i permanentne policijske provjere osoba koje nisu optužene ni za kakav zločin, a često uopće ne znaju za šta su osumnjičeni.

Hall je naročito kritizirala ponašanje vlasti evropskih zemalja koje je opisala kao logiku po principu: “Sumnjiv si mi, pa ću ti ograničiti prava, jer vjerujem da ćeš možda počiniti zločin.”

Pripremio: Abdullah Nasup

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA