Postoji mogućnost da za nešto više od dva mjeseca međunarodne vojne snage koje čuvaju mir u Bosni i Hercegovini budu primorane da se povuku iz naše države, objavila je danas ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković.
“Početkom novembra ove godine, Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda bi trebalo, u redovnom postupku, razmatrati produžetak mandata vojnoj misiji Althea u Bosni i Hercegovini. Imajući u vidu trenutne geopolitičke okolnosti, imamo razloga biti zabrinuti da bi moglo doći do blokade donošenja odluke o produženju mandata, nadamo da neće doći do takvog ishoda, uz podsjecanje da je misija EUFOR u Bosni i Hercegovini već godinama jedan od stubova sigurnog okruženja u našoj državi”, navodi Turković i dodaje:
“Bosna i Hercegovina, uprkos značajnom napretku, i dalje je izložena različitim pokušajima destabilizacije, kako iznutra tako i izvana. To se posebno odnosi na područja gdje su tokom rata u Bosni i Hercegovini počinjeni strašni zločini. Povlačenje međunarodnih vojnih snaga bio bi težak udarac građanima Bosne i Hercegovine koji su se vratili na svoja ognjišta u Republici Srpskoj sa kojih su protjerani i gdje i danas trpe različite vrste diskriminacije, uznemiravanja i zastrašivanja. Posebno je značajno prisustvo međunarodnih vojnih snaga u Brčkom.”
Turković dodaje da već mjesecima razgovara sa međunarodnim partnerima o ovom izazovu.
“Vrlo jasno smo iznijeli sve argumente i dobili smo uvjeravanja da se, na najvišem nivou i to među državama G7, razmatraju sve opcije koje će nastaviti da čuvaju mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini. U komunikaciji smo i sa NATO komandom u Briselu koja je, također, upoznata sa situacijom. Pred nama su izazovne sedmice, u političkom, ali i sigurnosnom smislu”, navodi Turković i zaključuje:
“Od suštinske je važnosti da u Bosni i Hercegovini ne bude smanjeno, a ni u kom slučaju, povučeno međunarodno vojno prisustvo, tim prije što događaji iz Ukrajine stvaraju dodatnu bojazan i nesigurnost, ali i latentnu opasnost od destabilizacije koji smo gledali cijelu ovu godinu, kroz blokade, pritiske i političke ucjene.”