SAFF

Božo Kovačević o hrvatskoj politici: Na djelu je ustrajan rad na disoluciji BiH

Facebook
Twitter
WhatsApp

Božo Kovačević je ugledni bivši hrvatski političar, naučnik i vrsni poznavalac regionalnih prilika. Zajedno sa čuvenim hrvatskim povjesničarem Slavkom Goldsteinom te Vladom Gotovcem i Franjom Zenkom je 1989. godine osnovao HSLS (Hrvatsko socijalno-liberalnu stranku). U vrijeme vlade Ivice Račana bio je ministar zaštite okoliša i prostornog uređenja, a od 2003. godine bio je ambasador Hrvatske u Ruskoj Federaciji.

O posljednjim političkim manevrima lidera SNSD-a Milorada Dodika kojima je BiH uvukao, prema određenim mišljenjima, u najtežu poslijeratnu politički krizu, kaže imaju elemente i dubljeg političkog plana kao i improvizacije.

“Ja mislim da je on u Sarajevo na sastanak sa predsjednikom Erdoganom otišao i zbog toga što mu je to sugerirao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, jer Srbija ima razvijene ekonomske odnose sa Turskom i Vučić nije htio dopustiti da mu pokvari odnose sa Turskom. To je jedno. Drugo, ova posljednja Dodikova izjava da bi Erdogan, Vučić i Milanović trebali biti ključni igrači u pregovorima o budućnosti BiH je zapravo izraz njegove trajne težnje da se isključi uloga Zapada kao glavnog sponzora BiH. Pa čak i ovi koji su reagirali na prve Dodikove izjave osuđujući to kao pokušaj miješanja stranih faktora u BiH nisu u pravu, jer BiH trenutno jeste međunarodni protektorat. Ustavom BiH je propisano mješanje inozemnih faktora, recimo troje sudaca u Ustavnom sudu BiH i na koncu Dejtonski sporazum predviđa visokog predstavnika sa mnogo ovlasti. Dakle, ono što Dodik želi jeste da se promjene sponzori, a očito je sve to usmjereno na raspad BIH. On je čak za vrijeme zajedničke konferencije za novinare sa turskim predsjednikom Erdoganom govorio o mogućoj secesiji BiH. Kad je spomenuo predsjednike Vučića i Milanovića, on se oslanja na dobre odnose sa Vučićem i na katkad neobične izjave našeg predsjednika (Milanovića, op. SB) koje bi mogle značiti da se katkad i interesi Srbije i Hrvatske, kad je u pitanju BiH, podudaraju”, smatra Kovačević.

Na konstataciju novinara N1 da te Milanovićeve “neobične izjave” njega dovode u istu ravan sa Dodikom i Vučićem, Kovačević dodaje da hrvatska vanjska politika uključujući i predsjednika Milanovića i premijera Plenkovića dosljedno provode politiku “ignoriranja središnjih tijela vlasti BiH”.

“To je na djelu, zapravo, ustrajan rad (vlasti Republike Hrvatske, op. SB) na nepriznavanju i na disoluciji BiH. Pritome se zaboravlja da je najprije Washingtonskom pa onda Dejtonskom sporazumu prethodila odluka Badinterove komisije da nema promjena bivših republičkih granica koje su priznate kao međunarodne granice. Ono za što Dodik zauzima i njegovi sponzori iz Srbije, ministar Vulin recimo, to je zapravo disolucija BiH. Ministar Vulin govori da je RS samo izraz težnje srpskog naroda u BiH. On zaboravlja da je RS stvorena temeljem dogovora u Dejtonu i da je taj dogovor uslijedio nakon što je Srbija dva prethodna rata izgubila, tako da su to izjave koje su posljedica novih političkih težnji igrača u BiH, a do toga je u BiH došlo zbog jedne faze nezainteresiratnosti Zapada za BIH zbog razilaženja između SAD i EU. Sad kad, novisno o slabosti globalnog Zapada, ali kad je u pogledu Zapadnog Balkana stajalište Amerike i Evrope usuglašeno, Dodik panično traži druge saveznike uključujući i predsjednika Erdogana (i predsjednika Milanovića očito – digresija voditelja emisije) za kojeg misli da će pomoći ostvarivanju njegovih planova. Ali, ako analiziramo ono što je predsjednik Erdogan rekao i prije odlaska u BIH i za vrijeme boravka u BiH, pa i za vrijeme boravka u Crnoj Gori, onda je jasno sljedeće: prvo, njega zanimaju gospodarski odnosi, govori o milijardi eura razmjene između BiH i Turske, govori o 250 miliona između Crne Gore i Turske. Već prije, dok su trojica članova Predsjedništa BiH bili u Turskoj, potpisan je sporazum o gradnji autoputa Beograd – Sarajevo i uloga Turske je tu velika s tim da je predsjednik Erdogan spomenuo prijedog da se usporedno sa autoputom gradi i plinovod kojim će plin iz Turske dolaziti do BiH i naglasio je da je Turska za cjelovitu BIH za multietničku BiH i da podržava članstvo u NATO-u i u EU. I time je zapravo neizravno poručio da su nade Dodikove da će Erdogan pristati biti sponzor sporazuma o disoluciji BIH potpuno neosnovane”, rekao je Kovačević.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA