Za Saff pripremio: Resul Mehmedović
Ali Abu Bakr (53) je došao u Michigan (Mičigen) prije više od dvije decenije, sanjajući američki san. Tunižanin, sada naturalizovani Amerikanac 17 godina je bio zaposlen, a onda je bespravno otpušten. Radio je na održavanju Wasthenaw Countya i kroz 17-ogodišnji rad prošao je nekoliko unapređenja, a onda je dobio otkaz ni zbog čega drugog, do li zbog njegovog vjerskog obilježja – brade.
Ako pogledate Alija, on doista ispunjava sve „aerodromske stereotipe” – musliman, duga brada, Arapin rođen u Tunisu i doista tako je bilo i na radnom mjestu gdje je provociran i vrijeđan nazivom „terorista”, da bi u konačnici uslijedio otkaz. Nakon što je izgubio posao zbog brade, susreo se sa mnoštvom problema i nemogućnošću da nađe drugi posao. Izgubio je dom, porodicu i doslovno postao beskućni, a onda je odlučio da se žali zbog nepravde koja mu je učinjena.
Žalbu je podnio američkom sudu zbog radničke i vjerske diskriminacije i nakon dugih šest godina, presuda je donešena u februaru 2014. godine, u njegovu korist. Federalni sud u Detroitu je donio presudu u njegovu korist, a Aliju je određena novčana naknada od 1.1 miliona američkih dolara. Ovo je ujedno i najveće obeštećenje nekog muslimana zbog vjerske diskriminacije. Njegov advokat Šerif Akil izjavio je da svaki građanin zaslužuje jednaka prava, bez diskriminacije zbog njihovog porijekla ili fizičkog izgleda.
Alijeva upornost je primjer kako se muslimani današnjice mogu boriti za svoja osnovna ljudska i vjerska prava koja nam niko ne bi smio uskratiti, iako, nerijetko je u stvarnosti drugačije. Ovakvi oblici islamofobije i diskriminacije su osjetni i u našem društvu, međutim, protiv nepravde i raznih oblika diskriminacije se treba boriti na adekvatan način, ali prije svega, trebamo biti odvažni i postojani u islamu poput Alija, ne dozvoljavajući da nam drugi uskraćuju i kroje islam po njihovoj mjeri.