„Zakonski neosporivo: kriminalizacija negiranja genocida“ bila je tema konferencije Nirnberškog forma 2023 održane od 19. Do 22. Oktobra ove godine.
Mjesto konferencije bila je historijska „Sudnica broj 600„ nirnberške Palate pravde – prostor prvog Međunarodnog vojnog suda koji su osnovali SAD, SSSR, Francuska i Velika Britanija kao pobjednici u Drugom svjetskom ratu.
Sam prostor održavanja konferencije o negiranja genocida ukazivao je na važnost teme kojom su se tri dana bavili eksperti međunarodnih sudova uspostavljeni u u Haagu pola stoljeća nakon ovog procesa, akademici, aktivisti organizacija za ljudska prava uz prisustvo studenata.
Izdvajamo govor glavnog tužioca Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove dr. Serge Bramertz koji je ukazao na važnost donošenja zakona o zabrani negiranja genocida u Bosni i Hercegovini.
„Ponekad se pitam ima li danas na prostoru bivše Jugoslavije mnogo više negiranja nego je to bilo prije, i da li je međunarodna zajednica danas manje ujedinjena nego prije 15 godina „, kazao je tužitelj Brammertz, a zatim sam odgovrio na pitanje koje je postavio: „ Ne, nisu promijenili mišljenje. Prije 15 godina oni to ne bi rekli javnom, a danas to rade jer to mogu uraditi veoma lako. Ne strahuju od kažnjavanja „, te istekao važnost kriminaliziranje negiranja genocida u Bosni i Hercegovine gd je „negiranje sredstvo koje služi po političarima za podjele“.
Podsjećajući na vrijeme od prije 15 godina kada je došao na Haški tribunal, kada je, kako je rekao, imao mnogo više optimizma oko međunarodne krivični pravde, pojasnio je: „ Bilo je jednostavnije jer je hapšenje Radovana Karadžića i Ratka Mladića (koji su osuđeni na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici) bilo uslovljeno ulaskom zemalja regiona u Europsku uniju. Politika uslovljavanja rezultirala je njihovom njihovim hapšenjem u to vrijeme kada je entuzijazam za ulazak u ovu evropsku zajednicu bio na visokom nivou, kazao je tužitelj Bramertz a zatim dodao “Nisam siguran da bi danas Karadžić i Mladić bili uhapšeni”.
(Preporod)