SAFF

Brigada Shaheen dronovima uništava Asadovu vojsku /VIDEO/

Facebook
Twitter
WhatsApp

Zapanjujuća ofanziva sirijskih opozicionih snaga i zauzimanje Halepa i drugih gradova i sela obilježena je djelovanjem specijalne brigade Shaheen. Ova brigada je već privukla pažnju svjetske javnosti zbog efikasne upotrebe dronova u operacijama oslobađanja Halepa, Idliba i Hame. Sada je već jasno da je brigada Shaheen odigrala ključnu ulogu u proboju Asadovih bedema oko Halepa. Dronovi brigade Shaheen uspješno su uništavali utvrđene borbene linije, tenkove, artiljeriju. Borci brigade Shaheen su dronovima u dubokoj pozadini eliminisali veliki broj visokih oficira Asadove vojske.


Kao što su pokazale brigade Al-Shaheen, male, agilne skupine sada mogu rukovati sofisticiranim bespilotnim letjelicama, koje su postale ključni multiplikatori snaga na modernom bojnom polju. Ovo označava značajnu promjenu u načinu na koji se sukobi vode.

VIDEO: Brigada Shaheen koristi dosad neviđeni model drona kamikaze na turbomlazni pogon protiv snaga Assadovog režima


Kamikaze bespilotne letjelice s turbomlaznim pogonom smatraju se rijetkima i inovativnima zbog visokih tehnoloških zahtjeva i složenosti njihove proizvodnje.

Korištenje bespilotnih letjelica kamikaza s turbomlaznim pogonom moglo bi navijestiti novu eru ratovanja bespilotnim letjelicama, s brzim napadima velike brzine koji će postati sastavni dio vojnih strategija za manje frakcije.

Za razliku od tradicionalnih bespilotnih letjelica koje pokreću propelerski motori, modeli s turbomlaznim pogonom mogu nositi napredniji teret i postići veće brzine, što otežava presretanje konvencionalnim odbrambenim sistemima.

Turbomlazni motor osigurava značajno veću brzinu u usporedbi s tradicionalnim propelerskim motorima, ova brzina omogućuje bespilotnim letjelicama da napadaju ciljeve uz minimalno vrijeme reakcije neprijatelja, a također proširuje raspon misija, uključujući brze napade na udaljene i dobro branjene ciljeve.

Upotreba ovih bespilotnih letjelica od strane brigada Shaheen također postavlja važna pitanja o budućnosti bespilotnih borbenih sistemima i njihovoj ulozi u asimetričnim sukobima. U regijama poput Sirije, gdje je uključena mješavina lokalnih i stranih sila, utrka u tehnološkom naoružanju dosegla je nove razine, a skupine poput Hay’at Tahrir al-Sham sada je u mogućnosti sudjelovati u visokotehnološkom ratovanju.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA