SAFF

Burna sjednica VSTV-a: IZBiH protestirala zbog zabrane nošenja hidžaba

Facebook
Twitter
WhatsApp

Sjednicu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH, koja je i jučer održana u Sarajevu, obilježila je žestoka rasprava o nedavno usvojenom zaključku ove institucije o nošenju vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama, a tiče se, između ostalog, i zabrane nošenje marame ili hidžaba. Ovaj zaključak odnosi se na nosioce pravosudnih funkcija, sve uposlenike u pravosuđu, ali i stranke u postupku, građane kojima se sudi, svjedoke i advokate.

Vijeće je dobilo dopise iz Suda BiH, Islamske zajednice (IZ) BiH, tačnije reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazović.

Iz Suda BiH, kako je jučer rečeno, poslali su dopis u kojem tvrde da podržavaju ovaj zaključak, ali da se o tome mora provesti šira rasprava. Iz Rijaseta IZBiH stiglo je pismo koje potpisuje reisu-l-ulema Kavazović, a koje je jučer pročitano na sjednici.

– U dopisu IZBiH oštro se reaguje zbog zabrane nošenja vjerskih obilježja, iznosi kritika da su zaključci i analize usvojeni na netransparentan način i da je ovaj zaključak rasistički i da je u suprotnosti s međunarodnom konvencijom i ljudskim pravima – prenesen je dio pisma na sjednici.

U dopisu ef. Kavazovića također se navodi da ova oblast mora biti uređena zakonom, a ne aktima.

– Rijaset zahtijeva da VSTV svoju analizu da u javnost i da u vezi s ovim pitanjem mora biti održana javna rasprava. Spremni su sve alarmirati, vlast, ombdusmane… kako bi se uključili u ovo pitanje – navodi se u pismu IZBiH, kako je pročitano.

Pojedini članovi VSTV-a, poput Gorana Radevića i Gorana Nezirovića, tvrdili su da je ovaj dopis IZBiH, ali i Suda BiH opravdan, da je potrebno održati javnu debatu povodom ovog pitanja.

– Potrebno je sa IZ pronaći rješenje i razgovarati – rekao je Nezirović.

Član VSTV-a i sudija Suda BiH Radević istakao je da je riječ o vrlo osjetljivom pitanju

– Ne mislim da smo pogriješili, ali smo trebali provesti širu raspravu – istakao je Radević.

Sutkinja Ružica Jukić dodala je da zabrana nošenja vjerskih obilježja ne podrazumijeva samo zabranu nošenje marame, hidžaba nego i krsta, krunice… obilježja svih konfesija u BiH.

– Nisam za to da održavamo bilo kakvu debatu, okrugli sto. Mi smo ovaj zaključak jednoglasno usvojili i postupili smo po Zakonu o sudovima, koji kaže da vjerske slobode mogu trpjeti određena ograničenja – rekla je Jukić, dodavši da su pojedini sudije i tužioci poslali dopis u kojem tvrde da ne znaju šta će s osobama koje „hoće da idu na džumu i koje su pokrivene.“

Alma Džaferović dodala je da bi „VSTV morao preispitati svoje zaključke”.

– Doveli smo se sada do još veće konfuzije – rekla je Džaferović.

Sudija Zijad Kadrić kazao je da podržava javnu debatu, ali je Jukić na njegovo izlaganje kazala da bi javnom debatom VSTV samo priznao da je učinio nešto loše.

– Za ovaj zaključak svi smo glasali i smatram da je on zakonit – rekla je zamjenica glavnog tužioca BiH Jadranka Lokmić-Misirača, koja je i rukovodila sjednicom zbog odsustva predsjednika Milana Tegeltije.

No, članovi VSTV-a jučer su nakon skoro sat i po rasprave zaključili da ostaju pri svojim zaključcima, ali da su spremni na razgovor sa svima.
Ko bez provjera ima pristup tajnim podacima

Tačka o kojoj je, također, vođena žestoka polemika jeste i Odluka o listi radnih mjesta koja će imati pristup tajnim podacima u VSTV-u. Istaknuto je da bi ove osobe morale proći šestomjesečne provjere u OSA-i, ali da tačno nije utvrđeno koja su to radna mjesta koja bi imala dodir s ovakvim predmetima.

Jukić je rekla da je riječ o diskriminaciji, jer su iz provjera izuzeti sudije i tužioci, koji bez provjera imaju pristup tajnim podacima.

– Trebali bi onda provjeravati sve, i tužioce i sudije, a ne samo osobe u VSTV-u koje bi imale pristup tajnim podacima – rekla je Jukić, s kojom se složila i Jadranka Ivanović.

Avaz.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA