SAFF

Cenić: FBiH nema para za reforme, MMF ih je upozorio da idu u deficit

Facebook
Twitter
WhatsApp

Revizori su utvrdili da je za godinu dana od suficita od 200 miliona Federacija BiH potonula u minus od 536 miliona. Resorni ministar Toni Kraljević isti je dan objasnio kako je do tog deficita došlo, uz tvrdnju da nema razloga za zabrinutost. Ekonomski stručnjak Svetlana Cenić komentirala je ovu situaciju.

– To je otprilike ono – objašnjavam da ništa ne bude jasno. Ne, ne stoji to. Bilo mi je najsmješnije kad kaže – a ni dividende nisu naplaćene i kaže 30 miliona, izvinite, 500 i nešto je miliona, gdje ode tih 500 miliona? I da nema razloga za zabrinutost – ima. Znate, u takvom deficitu i sve, ti sad raspišeš, odnosno namjestiš tender za kupovinu automobila od 1,6 miliona. To pokazuje – nas nije briga. Mi ćemo trošiti dok možemo i zaduživati ćemo se dok možemo. Nema obrazloženja. Ne stoji. Jednostavno ne stoji. Kad su usvajali budžet i za ovu godinu, mogli su oni korigovati. Budžet treba da bude planski. Budžet mora da zna i prihodovnu i rashodovnu stranu. Kršenje tog balansa je zapravo nezakonito i vi kršite zakon. Budžet ima snagu zakona. I nemoj da mi priča desilo se ovo ili ono. Ovu godinu, kad su planirali, oni su znali otprilike koliki je deficit, pa su je svejedno planirali na kreditima i još nazvali rekordnim budžetom. Toliko je kontradiktorno to što je on rekao i šta oni sad pričaju i čime pravdaju taj deficit. Znate koliko sam ja bila kritičar i Fadila Novalića. Ali činjenica je da je 200 miliona. Dalje, njih je MMF upozorio. Eno dokumenta, neka otvore stranicu, samo izgleda da to niko ne čita. Upozorili su da idu u deficit. Znači, postojala su sva upozorenja i nije bilo tu ovog ili onog obrazloženja koja sad gospodin Kraljević daje – navela je Cenić za FTV.

Zbog budžeta koji je u deficitu, nema zakonskog osnova za vanredno usklađivanje penzija. Penzioneri će izvjesno ispunjenje svojih zahtjeva tražiti na ulici. Prognoze nisu dobre. Resorni ministar iznio je podatak da se izjednačava broj radnika i penzionera. Koliko je ovo alarmantno?
– Užasno. Bivša Juga je imala jedan naprema tri. I to smo učili mi iz ekonomije, da i to čak nije povoljan odnos, da bi moralo da bude više. Tako da jeste jako nepovoljno. I drugo, kako misle da uđu sad u reformske te navodne procese. Reforma fiskalnog sistema. Kako misle da je urade bez para? Znate šta, trebalo je smanjiti opterećenje na rad. A oni hoće da sad riješe deficit i da još to bude budžetski neutralno. Znači da ne gubi budžet ništa od prihoda. Znači da će dizati namete na neke druge sulude stvari. A znate da su obećali brisanje parafiskalnih nameta. Ništa do toga neće doći. Je li ono rečeno da će minimalna plata rasti? Nema sad ni za penzionere, ni za taj iznos minimalne plate, ni u ludilu, a nema para ni za ta reformska rješenja. Tržište kapitala mrtvo, apsolutno mrtvo. Skandali se dešavaju, to će se priča tek otvoriti zašto se to dešava, ali polako.

Je li rješenje u štednji, u javnom sektoru, stalnom zaduživanju?
– Da su oni od tog deficita uradili nešto, da vi vidite neke kapitalne projekte, ja mislim – 40 posto iskorištenosti je izvršenje kapitalnih investicija. Ništa urađeno nije, niko zbrinut nije, nema socijalne karte, nema urađene ankete o potrošnji stanovništva i na nivou države. Da vidimo koliko to imamo siromašnih, da njih zbrinjavamo, da čuvamo kupovnu moć. Vrhunac, domet njihovog znanja je bio – zaključali smo cijene. Termin koji ne poznaje ekonomija. Šta su zaključali? Ono što ni psu ne bi dali da jede. To ništa nije popravilo. Naprotiv, još gore. Građanima samo treba poručiti – na sljedećim izborima birajte druge, vršite pritisak. Mijenjajte stalno, apsolutno stalno, dok jednom ne nauče da se nešto i za građane mora uraditi – poručila je Cenić, piše Federalna.ba.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA