SAFF

Da li je Hamas uistinu pobijedio Izrael?

Facebook
Twitter
WhatsApp

Izrael i Hamas su, uz posredovanje Egipta, zaključili okvirni sporazum o prekidu ratnih dejstava, kojim je okončana 50-dnevna izraelska agresija na Pojas Gaze. Postoje različita tumačenja ovog sporazuma i njegovih rezultata i posljedica, i koliko on zaista služi interesima jedne ili druge strane. Vama poštovani čitaoci ostavljamo da, na osnovu njegovog sadržaja kojeg ćemo prenijeti u cjelosti, zapravo u formi u kojoj je objavljen na internetu, sami prosudite da li i koliko ovaj sporazum, konkretno, ide u prilog palestinskoj strani, koja, praktično, ovim ratom, osim novih ljudskih žrtava i materijalnih šteta, nije imala šta ni izgubiti.

Tekst sporazuma

1.  Obje strane su saglasne da se akcenat budućih pregovora, koji bi trebali otpočeti najdalje za mjesec dana, treba staviti na složenija pitanja, koja još od ranije predstavljaju kamen spoticanja u izraelsko-palestinskim odnosima, kao što je puštanje na slobodu svih palestinskih zatvorenika i zahtjev za otvaranjem luke u Gazi.

2.  Konsenzus palestinskih frakcija o potpunoj obustavi raketnih napada na ”Izrael”.

3. Izrael se obavezuje da će obustaviti kopnene i vazdušne napade na palestinska područja.

4.  Otvaranje većeg broja izraelskih graničnih prijelaza prema Gazi kako bi se omogućio nesmetan dotok osnovnih životnih namirnica, građevinskog materijala, humanitarne pomoći i sl.

5. U okviru bilateralnog sporazumu između Egipta i Palestine, Egipat se obavezuje da će otvoriti granični prijelaz Refah.

6. Od zvanične palestinske vlasti, na čelu sa Mahmudom ‘Abbasom, se očekuje da stavi pod svoju kontrolu sve granične prelaze u Gazi.

7.  Palestinska vlada preuzima na sebe obavezu koordiniranja svih napora oko obnove Gaze u saradnji sa međunarodnim organizacijama i insitucijama, među kojima je i Evropska unija.

8. Od izraelske strane se očekuje da sigurnosnu tampon zonu prema Gazi sa trenutnih 300 smanji na 100 metara, nakon što se stvore uvjeti za to. To bi omogućilo Palestincima veći pristup poljoprivrednim dobrima koja se nalaze u toj zoni.

9. Proširenje ribolovne zone u Gazi sa tri na 6 milja, uz mogućnost postepenog povećanja u slučaju stabilizacije prilika i učvršćenja primirija. Palestinci traže da se ta zona vrati u ranije međunarodne okvire koji obuhvataju 12 milja od obale Gaze.

O nekim palestnskim i izraelskim zahtjevima bi se tek trebalo raspravljati u budućnosti, možda onoj daljoj, a najznačajniji od tih zahtijeva sa palestinske strane su:

1. Oslobađanje stotine Palestinaca koji su uhapšeni na Zapadnoj obali nakon otmice i ubistva trojice izraelskih mladića u junu ove godine;

2. Izgradnja morske luke u Gazi;

3. Deblokiranje računa za preko 40 000 policajaca, državnih službenika i drugih administrativnih radnika, koji od kraja prošle godine nisu ostvarili nikakva primanja;

4. Obnova i stavljanje u funkciju aerodroma Jasar Arefat u Gazi, koji je otvoren 1998, a zatvoren 2000 godine nakon izraelskih zračnih napada.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA