SAFF

Dita je dokaz da kupovni patriotizam može biti ključ razvoja BiH

Facebook
Twitter
WhatsApp

Skupština povjerilaca na današnjem sastanku dozvolila je nastavak rada tuzlanske fabrike deterdženata ˝Dita˝, a formiran je i novi odbor sastavljen od predstavnika tri banke, troje radnika i jedne inostrane firme.
Na odluku Skupštine radnicu su reagovali veoma emotivno. ˝Ovo je nešto najbolje za ‘Ditu’. Ovo je velika pobjeda malog čovjeka. Osim toga, proradila je humanost naših sugrađana i prodaja ide fantastično. Osim tečnih deterdženata, koje ne možemo proizvesti koliko se traže, uskoro bi trebala početi i proizvodnja praškastih deterdženata˝, kazala je Busuladžić, ne skrivajući uzbuđenje i suze.

Dževad Mehmedović, predsjednik Sindikata ˝Dite˝, rekao je da se tokom sastanka sve odvijalo u skladu sa željama radnika, te da su povjerioci podržali proizvodnju.
˝Imamo svoje tržište. Još se niko nije pojavio za strateškog partnera, ali veliki marketi žele našu robu, prvenstveno ´3-De´˝, naveo je Mehmedović. Stečajni upravnik Kunalić pojasnio je da je bh. tržište malo i da samo ono ne može osigurati opstanak ˝Dite˝. ˝Tržište treba proširiti na inostranstvo. Bitno je naći strateškog partnera sa inostranim tržištem. Dakle, domaće plus inostrano tržište bila bi najbolja kombinacija, a to bi se moglo ukoliko bi se pojavio neki npr. trgovački lanac iz Bosne i Hercegovine koji ima tržište van ove države ili neki inostrani. ˝

Ditini˝ proizvodi imaju kvalitet. Drugo je pitanje konkurentnosti i deterdženata iz inostranstva koji se prodaju i nude bh. kupcima, kao i pitanje koliko država može i želi utjecati na prodaju tih proizvoda, te zaštititi domaću proizvodnju˝, izjavio je Kunalić. On je dodao da građani kupovinom domaćih proizvoda doprinose povećanju privrede u mnogo širem smislu. skupstina-dita004-20150630 ˝Ako kupujete npr. ‘Ditin’ deterdžent, indirektno pomažete i firme koje je ‘Dita’ angažovala za ambalažu, sirovine i repromaterijal. U tehnološkom lancu indirektno učestvuje mnogo više od 70 trenutno radnoangažovanih radnika ‘Dite’˝, zaključio je Kunalić. ˝Dita˝ je bila vodeća fabrika za proizvodnju deterdženta u regionu, a loša privatizacija upropastila je ovaj proizvodni gigant. Radnici su nedavno, nakon tri godine nerada, očistili fabriku i pokrenuli postrojenja, te počeli sa proizvodnjom od preostalih zaliha materijala, a proizvode su plasirali u nekoliko domaćih trgovačkih lanaca. Potrošači su pokazali solidarnost i pokupovali skoro sve što je ˝Dita˝ proizvela proteklih dana, a prema mišljenju Busuladžić, ta je činjenica radnicima dala ˝dodatni vjetar u leđa da nastave sa proizvodnjom˝.
Sada je sve na građanima, kupujte DITINE proizvode!

Tuzlanski.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA