SAFF

Dizdar: Životi povratnika ugroženi, napadi se zataškavaju

Facebook
Twitter
WhatsApp

Učestali napadi na povratnike u RS bit će tema hitne sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zakazane za danas.

“Učestali napadi na povratnike na području entiteta Republika Srpska i Prijedlog mjera i aktivnosti na poboljšanju sigurnosti povratnika na teritoriji Bosne i Hercegovine”. jedina je tačka dnevnog reda na sjednici od koje, čak ni poslanici, ne očekuju previše.

Najbitnije je, kako kažu, da se o tome priča i da tema napada na Bošnjake u RS ne bude zataškana, jer je to prvi korak ka poboljšanju njihovog statusa.

“Stanje povratnika je zabrinjavajuće, ali to nije ništa novo. Povratnici već duži period teško žive, ali dese se neki trenuci kada dođe do povećanog osvještenja javnosti. Više je to slučaj, nego što imamo neku posebnu eskalaciju. Ponekad imamo više takvih informacija u medijima ali, nažalost, sve to je realnost s kojom povratnici žive”, započeo je razgovor za Vijesti.ba federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar, te nastavio:

“Što se tiče federalnih i državnih institucija, federalne mogu pomoći koliko mogu, prvenstveno preko resornog ministarstva i finansijski. Pravosudne institucije moraju biti mnogo agilnije i adekvatno sankcionisati sve one koji fizički ugrožavaju povratnike”.

Proteklih godina zabilježno oko 120 incidenata u kojima su meta napada bili povratnici u ovaj RS. Fizički napadi i prijetnje, napadi na vjerske objekte i provokacije na vjerskoj i nacionalnoj osnovi, zabilježeni su u gotovo svakom povratničkom mjestu u entitetu RS.

Do preciznih i zvaničnih podataka o napadima na povratnike je ipak teško doći, kaže Dizdar.

“Ta djela se različito klasificiraju. Nažalost, po pravilu se ona ne klasicifiraju kao djela iz mržnje, već kao razbojništvo, ugrožavanje fizičke sigurnosti i slično. Faktički je nemoguće doći do preciznog broja. Ali ako znamo da imamo na desetine sličnih slučajeva i da je blizu 20 povratnika ubijeno u posljednjih 20 i više godina, što je skandalozno, vidimo da je situacija zabrinjavajuća”.

“Nažalost, često imamo pokušaje da se napadi na povratnike zataškaju ili prikažu drugačijim od onoga kakvi jesu. Oni su često posljedica trenutne političke klime,”, zaključuje Dizdar.

(Vijesti.ba)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA