Bila su vremena kada se na Aung San Suu Kiy gledalo kao na azijskog Nelsona Mandelu. Za njene privržene pristalice bila je više nego samo to. Skoro kao ikona ili svetac. Zašto onda stranka dobitnice Nobelove nagrade za mir izbacuje muslimane iz stranke pred novembarske izbore?
Sithu Maung je imao velike nade da će biti izabran kao kandidat za Nacionalnu Ligu za demokraciju i biti dio historijske pobjede.
Samo 29 godina možda malo mlad ali ima je sve preduslove da uspije.
Poznati studentski lider koji je bio pritvoren nakon učestvovanja u safranskoj revoluciji 2007. zbog političkih razloga.
Ciljao je kao musliman da pridobije muslimanske glasove u južnom Yangonu, mjestu sa većinskom muslimanskom populacijom.
Ali, stranka NLD je odbila Sithu Maunga i umjesto njega postavila budističkog kandidata na listićima.
Sithu Maung je ubjeđen da je njegova vjerska pripadnost razlog zbog čega je sklonjen sa liste.
Izvori i u NDL-u i izvan potvrđuju da nijedan od 1515 kandidata nije musliman.
Teško je dokazati diskriminaciju, ali nijedan od kandidata iz područja gdje muslimani čine većinu nije postavljen na listu.
Jedan od osnivača stranke ne želi da odgovori na pitanje u vezi moguće diskriminacije ali spominje zakon o državljanstvu kao mogući razlog.
To možda može objasniti razlog zašto nema Rohingya na listi ali ne i burmanskih muslimana koji žive generacijama u Burmi.
Pitanje broja muslimana je toliko osjetljivo da se rezultati prošlogodišnjeg popisa još kriju. Predpostavlja se da se radi o broju od 4% do 10% od ukupnog broja stanovnika Myanmara.
bbc.com