Razgovarao: Ezher Beganović
Jedan važan korak ka postizanju izbornog cilja u oktobru ove godine postignut je tako što su političke stranke potpisale sporazum „ Domovina” o zajedničkom nastupanju na izborima. Sada slijedi najvažniji dio, animiranje glasača i broba protiv opstrukcija realizacije spomenutog sporazuma, a koje su već najavljene od strane vasti Republike Srpske. Krenimo redom, vi ste dobro upućeni u raspoloženje naroda, mogu li se dovoljno animirati bošnjački i hrvatski narod da se masovno odazovu na izbore?
Salihović: Ono što je osnovno jeste uskladiti sada sve sa zakonskim propisima, te osigurati da pitanje zajedničkog nastupa ne bude ugroženo formalnim preprekama. Tu je mnogo posla pred nama, ali ono što znamo jeste da su stranke izrazile volju. Mi ćemo raditi s njima do postignemo najbolji dogovor za sve. “Domovina” je program koji je već obuhvatio 22 pitanja, te smatramo da je to ideološki osnov za saradnju bošnjačkih i hrvatskih kandidata u naredne četiri godine, kako kroz NSRS, tako i u državnom Parlamentu. Postoji spremnost glasača, te vjerujem da ovakva lista može osvojiti barem tri mjesta u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, te barem deset mjesta u Narodnoj skupštini RS-a. Vrijeme je da mijenjamo kontekst i odnose na terenu.
U oktobru mjesecu prošle godine održan je popis stanovništva. To je bio dobar test i iskustvo koje se može koristiti sada u ovom procesu izbornih priprema. Šta je neophodno da svaki prijeratni stanovnik manjeg bh. entiteta uradi da bi se uspjelo u organizaciji masovnog odziva na izbore?
Salihović: Bitno je da prati izborne propise, te da širi vijest dalje. Evo dovoljno je reći jedan citat, kada se kaže da “čovjek podnosi udarce i nevolje prema snazi svoga vjerovanja, ako mu je vjera čvrsta, iskušenje će biti teže, a ako mu je vjera slaba i površna, iskušenje će biti srazmjerno snazi njegovog vjerovanja.” Mi smo danas pred velikim iskušenjem i moramo vjerovati da je promjena moguća, te da je vrijeme da stvari okrenemo iz pravca očaja, u pravcu optimizma i nade.
Šta je neophodno da se može učestvovati na izborima na prostoru Republike Srpske, odnosno šta svaki stanovnik RS-a, bez obzira bio raseljena osoba ili povratnik, mora uraditi da bi ostvario zkonsko pravo na glasanje?
Salihović: Potrebno je da imaju prijavljenu adresu prebivališta na prostoru entiteta RS, te ukoliko će glasati na dan izbora na redovnim biračkim mjestima, potrebno je da izvade lične karte u lokalnim policijskim stanicama u mjestima prijeratnog prebivališta. Ukoliko imate ličnu kartu izdatu u RS, odnosno u mjestima prijetnog življenja, a trenutno boravite izvan zemlje – u dijaspori, potrebno je da se balgovremeno registrujete za glasanje putem pošte. Takođe, i izbjeglice iz BiH, koji poslije rata nisu vadili ličnu kartu u BiH, odnosno nemaju CIPS važeće dokumente, mogu se registrovati da glasjau putem pošte, a mi ćemo im u tome pružiti punu podršku.
Kao što smo rekli na početku, vlasti Republike srpske su već najavili da će učiniti sve da spriječe uspjeh realizacije sporazuma „ Domovina”. Možete li naslutiti već neke načine opstrukcije i kako se istima adekvatno oduprijeti?
Salihović: Pa vidite, mi očekujemo da će biti pokušaja blokada i opstrukcija, kao što je to bilo i u Srebrenici 2012. godine. No, ono što mi u “Prvom martu” zagovaramo jeste da hajde da mi pokažemo svojim primjerom kakav je to ljudski odnos. Mi stojimo otvorenih vrata, spremni pomoći svima. Bošnjaci u Federaciji, u mjestima gdje su većina, moraju pokazati kako bi željeli da se drugi odnose prema pripadnicima njihovog naroda, u mjestima gdje je njihov narod manjina. Polazimo od sebe, a za druge i ono što oni rade, mi smo vrlo svjesni i spremni se oduprijeti. Na našoj strani su zakoni i vladavina prava.
Narod je najjača snaga, ako se bošnjački narod uključi u ovu odlučujuću izbornu bitku pobjeda je zagarantovana.
Salihović: Mi moramo biti spremni da promijenimo stanje svijesti i iz toga promijenimo stanje društva. Nemojmo da tražimo ništa za sebe, ni mjesta, fotelje, funkcije. Ima ko će za to se boriti. Mi trebamo istrajati u realnim zahtjevima, tražiti odgovornost i prozvati svakog onog ko pokuša skrenuti sa postavljene misije ostvarivanja potpune ravnopravnosti i zaštite ljudskih prava. Ovo je jedna od historijskih prilika, došao je naš dan i vrijeme je pokažemo spremnost da se kao odgovorni građani izborimo protiv diskriminacije i ostvarimo ideju Bosne i Hercegovine kao zemlje koja pripada svim njenim ljudima.