Stanovništvo Egipta odnedavno je službeno premašilo 100 miliona. Ovim tempom, do 2030. godine brojat će 128 miliona, a prije 30 godina bilo ih je 57 miliona kao i Francuza (Francuska danas ima oko 66 miliona stanovnika).
Umjesto da planiraju budućnost, egipatske vlasti uplašili su je se pa su tako proglasile da je na snazi uzbuna te počinje borba protiv porasta stanovništva koji je diktator Abdel Fattah al-Sisi, bivši general koji je proveo puč kako bi smijenio vlast Muhameda MUrsija i spriječio Arapsko proljeće u svojoj zemlji, opisao kao prijetnju nacionalnoj sigurnosti ravnu terorizmu.
Sisi je pokrenuo kampanju pod nazivom “Dvoje je dovoljno” kako bi uvjerio roditelje da trebaju imati manje djece. No očito je da ta kampanja nije bila uspješna. Možda i zbog činjenice da se sporadično ili nikako ne prikazuje na televizijama zbog visokih troškova. Veliko je pitanje koliko je cijela ta kampanja realnog dosega. Od 2008. natalitet je porastao na prosječno tri i po djeteta po ženi, podatak je to Ujedinjenih naroda, pa je tako i stanovništvo raslo 1,8 posto svake godine, što je u prijevodu milion novih stanovnika svakih šest mjeseci. I onda ide najdramatičnija statistika, 95 posto stanovništva živi na tek četiri posto egipatskog prostora, zelenom pojasu velikom otprilike kao polovica Irske koji je smješten uglavnom uz rijeku Nil koja prolazi pustinjom.
Dodatan će problem biti izgradnja nove velike brane u Etiopiji koja će još više opteretiti tok jedne od najvećih svjetskih rijeka. Najveći je prirast stanovništva u ruralnim područjima gdje se velike porodice tradicionalno smatraju blagoslovom, no u pravilu ispada da to stanovništvo samo dodatno opterećuje urbane sredine poput Kaira koji je sada megalopolis od 20 miliona ljudi sa širim područjem te je počeo uzimati i okolni prostor pustinje i obradivog tla. Sada je, dakle, egipatski glavni grad najveći u Africi, arapskom svijetu, Bliskom istoku a ukupno je 15. najveći na svijetu.