SAFF

Erdogan: NATO je Tursku kao svoju članicu ostavio samu, a to ne bi trebalo biti tako

Facebook
Twitter
WhatsApp

Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan izjavio je kako je namjera otovoriti koridor kojim će se dostavljati humanitarna pomoć sirijskom gradu Halepu i da vjeruje da će taj problem riješiti uz podršku Rusije, javlja Anadolu Agency (AA).

Erdogan je u intervjuu za njemački RTL govorio o nedavnoj posjeti Rusiji, pokušaju državnog udara vojnih lica odanih terorističkoj organizaciji Fetullahci (FETO), odnosu sa Evropskom unijom (EU), bezviznom režimu, ali i njemačkom sudstvu.

Turski predsjednik koji je podsjetio kako su njegovu delegaciju prilikom posjete Rusiji činili mnogobrojni turski ministri, izjavio je kako je s tom zemljom započet novi period u sektorima politike, ekonomije, kulture i turizma.

Pored toga, on je dodao kako će sljedeće godine biti održani sastanci s ruskim zvaničnicima, od kojih će jedan biti u Rusiji, a jedan u Turskoj.

Erdogan je govorio i o problemima koje Turska ima na granici sa Sirijom, te dodao kako je NATO njegovu zemlju ostavio samu. Pored toga, on je podsjetio kako Turska nema nikakav problem s NATO-om.

“NATO ne bi trebao svoju članicu ostaviti samu. Na granici sa Sirijom imamo ozbiljne probleme. Bombe bačene iz Sirije ubijaju naše ljude. Ako ne sada, kada će NATO biti uz nas? Halep prolazi kroz težak period”, podsjetio je Erdogan.

On je dodao kako je i tokom sastanka sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom razgovarao o situaciji u Halepu te ukazao na potrebu da se zaštiti narod na tom području.

“Bit će koridori za slanje humanitarne pomoći. Vjerujem da ćemo uz podršku Rusije riješiti ovaj problem”, istakao je turski predsjednik.

Erdogan je govoreći o članstvu Turske u EU, rekao kako ta zemlja 53 godine čeka na vratima Unije da postane njena članica.

Predsjednik Turske se osvrnuo i na nedozvoljavanje njemačkog Ustavnog suda da se obrati okupljenima na mitingu protiv pokušaja državnog udara koji se prije dvije sedmice održao u Kelnu, u Njemačkoj.

On je naglasio kako sud nije dozvolio obraćanje jednog predsjendika koji je na izborima dobio 52 posto glasova.

“Ja sam o tome govorio i sa kancelarkom Merkel. Rekla mi je “to je nezavisno sudstvo”. Kakvo je to nezavisno sudstvo? Ono što nazivate nezavisnim sudstvom trebalo bi donijeti pravednu odluku”, smatra Erdogan koji se osvrnuo i na tvrdnje Amnesty Internationala (AI) kako se u Turskoj provode mučenja.

Turski predsjednik je istakao kako su tvrdnje te organizacije daleko od konkretnog.

“AI vjeruje pojedinim vijestima na društvenim medijima. Da li su došli ovamo i posjetili Veliku narodnu skupštinu Turske (TBMM)? Da li su saslušali ministre unutrašnjih poslova i pravde? Njihove tvrdnje bez da ih saslušaju za mene nemaju nikakve važnosti. AI je netačan i neiskren u svojim stavovima. To je ideološka organizacija, nije iskrena organizacija. To jasno govorim”, istakao je Erdogan.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA