SAFF

Fejzić: Imamo jednu optužnicu i nikad masovnije i intenzivnije negiranje genocida

Facebook
Twitter
WhatsApp

Na današnjoj komemeraciji u Srebrenici, Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice, zahvalio se svima koji su došli i koji iznova svjedoče istini za više od 8.372 nevine bošnjačke žrtve nad kojima je u julu 1995, nakon zarobljavanja, od strane voljske i policije RS i pripadnika vojnih i paravojnih jedinica vojske Srbije, u samo nekoliko dana izvršen zločin genocida.

– Genocid počinjen nad civilima Srebrenice presudili su najveći međunarodni krivični sudovi za bivšu Jugoslaviju u Hagu kao i drugi domaći i strani sudovi. Jedanaesti juli, kao datum kada je počelo izvršenje genocida, kako u BiH tako i u mnogim državama svijeta, svih prethodnih godina obilježavan je kao dan javnog iskazivanja pijeteta spram žrtava i saosjećanja sa preživjelim članovima njihovih porodica. Tako je to i ove godine. S nama su danas mnogi naši dokazani prijatelji, osobe koje saosjećaju sa žrtvama genocida i koje svojim prisustvom u gradu, u kojem je genocid počinjen, ne dozvoljavaju da zločin i njegove žrtve budu zaboravljeni, a čemu godinama teže počinioci i negatori genocida – kazao je Fejzić.

Istakao je da je negiranje genocida, za koji su pred najvišim međunarodnim i domaćim sudovima osuđeni njegovi naredbodavci i mnogi počinioci, posjeljnja fraza izvršenja genocida.
– Punih 29 godina politiku prikrivanja i negiranja genocida sprovodile su one snage koje su genocid osmislile i planirale i koje su godinama pružale utočište mnogim osumnjičenim i osuđenim za najteže ratne zločine. Nažalost uprkos zakonu koji zabranjuje negiranje genocida mi imamo samo jednu potvrđenu optužnicu za negatora genocida. Jednu optužnicu i nikad masovnije i intenzivnije negiranje genocida – naglasio je Fejzić.

Naveo je da je svijet osujetio namjere takve politike kada je 23. maja na Generalnoj skupštini UN-a usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici prema kojoj će se 11. juli obilježavati kao međunarodni dan sjećanja na genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine.

– Žrtve genocida su tako dobile međunarodno pravo na sjećanje, a njegovi počinioci i negatori politike koje su ih podržavale, na njihovu žalost, mjesto na sramnoj strani historije – kazao je Fejzić zahvalivši se svima koji su doprinijeli da Rezolucija bude usvojena.

– Posebno hvala majkama Srebrenice koje punih 29 godina, trpeći razne uvrede i poniženja, od strane počinilaca i negatora genocida, kako u zemlji tako i u svijetu, ustrajavaju u borbi za dostojanstvo svojih ubijenih sinova, muževa, braće, a da pri tome nikada nisu posegnule za bilo kakvim činom osvete za zlo koje im je nanijeto. Mnoge majke nisu dočekale da ukopaju bar jednu kost svojih najmilijih – kazao je Fejzić.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA