SAFF

FUP se oglasio povodom tvrdnji o namještanju konkursa

Facebook
Twitter
WhatsApp

Federalna uprava policije demantirala je tekst koji je 30. jula objavljen u listu Dnevni avaz pod naslovom “Zbog namještanja posla u FUP-u Maličković želi napustiti BiH”. Iz FUP-a navode da su u tekstu izneseni neutemeljeni podaci, ocjene i kvalifikacije.

Iz Federalne uprave policije navode da su u ovom tekstu, u vezi sa odabirom kandidata za zapošljavanje u činu “policajac” u Specijalnoj policijskoj jedinici Federalne uprave policije, po javnom konkursu raspisanom 20. decembra 2016. godine, izneseni neutemeljeni podaci, ocjene i kvalifikacije koje se odnose na Federalnu upravu policije, a posebno u odnosu na direktora FUP-a.

U cilju objektivnog i pravilnog informisanja javnosti, FUP navodi činjenice i potpune podatke, a tekst demanta objavljujemo u cjelosti.

Federalna uprava policije je 20.12.2016. godine raspisala Javni konkurs za prijem policijskih službenika u činu “policajac” u Specijalnu policijsku jedinicu Federalne uprave policije, za 15 izvršilaca.

Javni konkurs je objavljen u više medija u Bosni i Hercegovini, između ostalih i Dnevnom avazu.
U objavljenom konkursu su navedeni svi potrebni podaci u vezi sa Konkursom, između ostalog, u poglavlju III po naznakom “Napomena” u alineji tri stoji:

– Prilikom odabira kandidata rukovodilac Federalne uprave policije (direktor) će se rukovoditi odredbama člana 4. Zakona o policijskim službenicima kojim je propisano da: “Struktura policijskih službenika u policijskom organu podržava nacionalnu strukturu stanovništva Federacije BiH prema popisu stanovništva iz 1991. godine“ i člana 11. Zakona o unutrašnjim/unutarnjim poslovima Federacije BiH (“Službene novine Federacije BiH”, broj 81/14)”.

Dakle, iz svega prethodno navedenog jasno je da je svaki aplikant za zapošljavanje prije nego što se prijavio na konkurs bio upoznat o svim uvjetima prijema po ovom javnom Konkursu.

Kompletna procedura konkursa provedena je transparentno, i u cjelini u skladu sa Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine, Zakonom o unutrašnjim poslovima Federacije Bosne i Hercegovine i Zakonom o policijskim službenicima Federacije Bosne i Hercegovine.

Policijski službenici kada zasnivaju radni odnos u Federalnoj upravi policije polažu zakletvu/prisegu (“Službene novine FBiH, broj 62/2005“), koja glasi: “Svečano izjavljujem da ću se u svom radu pridržavati Ustava i zakona Federacije BiH, da ću dužnosti i obaveze policijskog službenika vršiti, savjesno i odgovorno, da ću svim svojim snagama štiti prava, slobode i sigurnost svih građana, da ću poslove i zadatke policijskog službenika odgovorno izvršavati i u slučajevima kada izvršavanje tih poslova i zadataka dovodi u opasnost moj život. Ja sam policijski službenik Federacije Bosne i Hercegovine”.

Svi policijski službenici, angažirani u provođenju konkursa, uključujući i direktora, su u cjelini postupili sa načelima položene zakletve.

Federalna uprava policije je policijski organ na nivou Federacije Bosne i Hercegovine i principi njenog rada su federalnog nivoa, njena nadležnost je na čitavom prostoru Federacije Bosne i Hercegovine, a ne lokalne zajednice, ista nije Biro za zapošljavanje, niti Centar za socijalni rad.

Liste ili tabele uspiješnosti aplikanata/kandidata (Lista osvojenih bodova) ne predstavlja odabranu konačnu listu kandidata predloženih za zapošljavanje.

Konačna lista kandidata predložena za zapošljavanje, po navedenom Konkursu, a koju je odobrio, u skladu sa Zakonom direktor FUP-e, sadrži:

Devet (9) kandidata bošnjačke nacionalnosti koji su na listi/tabeli uspješnosti kandidata (broju osvojenih bodova), po redoslijedu najbolje plasirani.

Četiri (4) kandidata hrvatske nacionalnosti, koji su na listi/tabeli uspješnosti kandidata (broju osvojenih bodova), po redoslijedu najbolje plasirani.

Jedan (1) kandidat srpske nacionalnosti, koji je na listi/tabeli uspješnosti kandidata (broju osvojenih bodova), po redoslijedu najbolje plasiran.

Jedan (1) kandidat iz reda ostali, koji je na listi/tabeli uspješnosti kandidata (broju osvojenih bodova), po redoslijedu najbolje plasiran.

Za vrijeme mandata ovog direktora FUP-a u radni odnos primljeno je više od 100 djelatnika, po istim principima, a ispravnost ovog pristupa potvrđuju i presude nadležnih sudova.

Kandidat Hamdo Maličković iz Sarajeva je postigao zavidan rezultat na testiranju ali broj osvojenih bodova nije bio dovoljan da bi se našao na predloženoj listi kandidata za zapošljavanje. Evidentno je, iz predhodno navedenih činjenica, da na mjesto istog nije niko drugi primljen, kako se to navodi u objavljenom članku.

Direktor Federalne uprave policije ne poznaje niti jednog kandidata koji je sudjelovao na navedenom konkursu niti je iko, u toku čitave konkursne procedure razgovarao sa direktorom u vezi sa zapošljavanjem bilo koga.

Direktor Federalne uprave policije je Hrvat po nacionalnosti, čiji je isključivi nalogodavac za rad Ustav i Zakon, i imputacije u objavljenom članku na adresu direktora su potpuno neutemeljene, uvredljive i ozbiljno šovinističke.

U odobravanju liste kandidata za zapošljavanje, po navedenom Konkursu direktor FUP-e je na temelju odredbe iz člana 43. stav (1.), tačka 1), izvršio cjelovite konsultacije sa ministrom Federalnog ministarstva unutarnjih/unutrašnjih poslova. Ministar FMUP-a je po nacionalnosti Bošnjak, što je također javnosti poznato.

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nema nikakve nadležnosti u odnosu na Federalnu upravu policije, pa samim time ni na zapošljavanje u istoj, bilo koga, niti ima ingerencije bilo koje vrste u vezi sa izborom direktora FUP-a.

Direktora FUP-a bira Nezavisni odbor, koji je tijelo Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Iz prethodno navedenog ocjene i izjave date u pomenutom članku koje su upućene članu Predsjedništva BiH Bakiru Izedbegoviću su potpuno neutemeljene, nekompetentne i nedobronamjerne.

U okviru predložene liste kandidata za zapošljavanje, koju je odobrio direktor FUP-e, nalaze se i djeca šehida, boraca i poginulih branilaca.

Direktor Federalne uprave policije i Fedralna uprava policije će i dalje raditi na temelju Ustava, Zakona i profesionalnog etičkog kodeksa, jer naša država, Bosna i Hercegovina, može opstati i imati budućnost, ako su narodi i građani u njoj jednakopravni. Organi za provođenje zakona za to imaju posebnu odgovornost.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA