Dopisnik ruskog Komersanta sa Balkana, Genadij Sisojev, za portal Avangarda.ba govorio je o aktuelnim dešavanjima na Zapadnom Balkanu, uticaju Ruske Federacije, politici Srbije, između ostalog navodeći: “Ne može se Srbija upoređivati sa zemljom koja ima nuklearno oružje, sa državom sa kojom Zapad, uprkos svemu, neće ulaziti u konflikt po svaku cijenu. Pokušaj kopiranja politike Rusije u postsovjetskom prostoru može biti koban i za Vučića i za Srbiju. Naime, Zapad ima interes da se dogovori sa Rusijom, čak i da prećuti očiti ruski uticaj u zemljama bivšeg SSSR, za koje zna da ih Moskva i dalje doživljava zonom svojih interesa. Uzdržan stav Zapada prema događajima u Gruziji 2008. godine ili onim u Ukrajini 2014. dokazuju da Zapad, ipak, neće ići u otvorenu konfrontaciju sa Rusijom. To ne važi za Srbiju. Vučić kao da ne shvata da ono što je dozvoljeno Rusiji nije Srbiji na Balkanu. Upravo to može biti njegova kobna greška. Jer Rusija će po svaku cijenu, čak i po cijenu rata, braniti svoj interes u postsovjetskom prostoru; istovremeno, sasvim sigurno je da po cijenu rata neće braniti svoj interes na Balkanu.“
Na pitanje šta je interes Rusije u BiH, Sisojev odgovara.
“Griješe oni koji misle da Rusija u BiH štiti bilo čije interese osim vlastitih, koji se, najšire gledano, svode na to da Bosna i Hercegovina nikada ne uđe u NATO, te da ne ostane u sferi uticaja Zapada. Poluga na koju se Rusija u tom smislu oslanja je bosanskohercegovački entitet Republika Srpska, koji se doživljava kao najvažnija brana eventualnog članstva BiH u NATO”.
Genadij Sisojev tvrdi da su veze Dodika i Moskve veoma jake.
“Veza Dodik-Moskva jaka je koliko i veza Moskva-Beograd. U najmanju ruku jednako jaka, ako ne i jača u određenom smislu. Vučić sa Rusima pokušava da odigra donekle složeniju igru. Ili mu se barem to tako čini. Sa druge strane, Dodik igra otvoreno: vaš sam vojnik, podržavam vašu politiku, računam na vašu podršku. Rusiji je lakše sa Dodikom nego sa Vučićem”.
Šta je sa drugom polugom Moskve u BiH, sa Draganom Čovićem?
“Moskva je uspjela da uspostavi konkretan odnos sa Čovićem, koji se, kao i njemu bliski političari, zalaže za treći entitet. Iako se Rusija za sada o tome otvoreno ne izjašnjava, i Moskvi bi, vjerujem, odgovarao treći entitet”, kaže Sisojev.
Nakon Bajdenove pobjede Amerika se polako, ali sigurno vraća na Balkan
“Da ste mi isto pitanje postavili prije godinu ili dvije, odgovorio bih vam da uticaj Rusije na Balkanu jači. EU je tada imala svoje probleme; o Trampovoj Americi, koju Balkan suštinski nije zanimao, da i ne govorimo. Sada mi se čini da trend jačanja uticaja Zapada raste, posebno SAD. Evropa nema kud, moraće da prati Ameriku i predsjednika Bajdena. Nakon Bajdenove pobjede, moguće je identifikovati više indikatora koji potvrđuju da se Amerika polako, ali sigurno vraća na Balkan. Uostalom, to potvrđuje i povratak američkih profesionalnih kadrova, koji su se bili povukli. Povratak Amerike znači jačanje uticaja EU, ali i slabljenje ruskog uticaja na Zapadnom Balkanu”, poručuje na kraju Genadij Sisojev.