SAFF

Haaretz priznaje: Aksu brani nova generacija Palestinaca

Facebook
Twitter
WhatsApp

Nakon vala nasilja u kojem je poginulo osam osoba, a koje je nastalo nakon što su izraelske snage sigurnosti na ulazu u džamiju Aksa postavili detektore metala, što je izazvalo srdžbu Palestinaca, izraelski list Haaretz priznaje da demonstracije vodi nova generacija mladih Palestinaca. List piše da je Benjamin Netanyahu zarobljenik ekstremne izraelske desnice i kako mu je Centralni komitet Likuda i očuvanje vlastite pozicije važnije od onoga što se dešava u Jeruzalemu zbog Akse i od dogovora sa Palestincima.
Palestinski predsjednik Abbas nije u stanju da predloži bilo šta kako bi se smirila situacija, jer svaka odluka koja ne bi išla u prilog podrške željama palestinskih masa, mogla bi mu naškoditi. On je poznat po sigurnosnoj koordinaciji sa Izraelom i to smatra svojevrsnom svetinjom, pa je sada objavio da obustavlja tu saradnju. Međutim, Abbas je duboko zaglibio u saradnju sa Izraelom i vrlo je teško očekivati da može pružiti bilo kakvu iskru nade Palestincima.
Neki Palestinci se uzdaju u jordanskog kralja Abdullaha Drugog i u egipatskog predsjednika Sisija, ali nijedan od njih nije na nivou očekivanja, piše izraelski list.
U sjeni nepostojanja vođstva, posljednju riječ ima masa. Oči su, kao nikad prije, uprte u lokalne aktiviste i Direkciju islamskih vakufa u Jeruzalemu. Vjerske ličnosti predvodile su narod u obavljanju namaza na ulicama Starog grada.
Izraelske vlasti su nakon druge intifade radile na uništenju palestinskog vođstva u Jeruzalemu i pozatvarale su sve organizacije koje bi mogle biti u službi palestinske samouprave.

Dani srdžbe

Poziv na „dane srdžbe“ koji su uputili Fetah, Hamas i druge palestinske organizacije, piše, Haaretz, nije doveo do značajnog povećanja demonstranata na ulicama, nego samo do povećanja palestinskog razočarenja u njihova politička vođstva.
Mase koje su izašle na ulice predvođene su mladim palestinskim aktivistima koji se organiziraju putem društvenih mreža. Taj novi palestinski naraštaj, rođen nakon sporazuma iz Osla, pun je ogorčenosti i razočarenja. To je generacija kojoj je Oslo obećao uspostavljanje palestinske države i pravo na samoopredjeljenje.
U Izraelu mnogi smatraju da je princip „štapa i mrkve“ najbolje rješenje za odnos sa Palestincima, ali oni zaboravljaju da na drugoj strani imaju čitavu jednu mladu generaciju koja nije spremna da proda svoje snove i nade za ekonomski prosperitet.
Kriza vođstva prisutna je i u arapskom društvu u izraelskoj unutrašnjosti. Koalicija četiri arapske stranke u Izraelu, ima velikih poteškoća oko jedinstvenog stava o posljednjim dešavanjima. Unutrašnja borba za utjecaj spriječila ih je u ozbiljnoj raspravi o dešavanjima.
Arapska zajednica još nije zaboravila kako je u desetodnevnom valu nasilja 2000. godine, ubijeno dvanaest izraelskih Arapa od strane izraelske policije.
Vođe arapskih političkih stranaka i Visoki arapski komitet, ispravno čitaju mapu dešavanja, ali ne žele donositi ishitrene odluke koje bi mogle pogoršati stanje.
Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA