SAFF

I bošnjačka djeca iz Srebrenice od naredne sedmice neće ići u školu zbog bosanskog jezika

Facebook
Twitter
WhatsApp

U “Prvoj osnovnoj školi” u Srebrenici je od jučer i zvanično ukinut bosanski jezik i uveden “jezik bošnjačkog naroda”.

U ovoj školi bošnjačka djeca redovno su imala nacionalnu grupu predmeta u nastavi, a samim tim i bosanski jezik.

Načelnik općine Srebrenica Ćamil Duraković je za Faktor.ba rekao da je ovo diskriminacija prema Bošnjacima i žestok pritisak na povratnike.

– Vođeni iskustvom, dvije godine unazad, problema djece i roditelja iz Konjević Polja svjedoci smo da se to proširilo na cijelom teritoriju Republike Srpske. Do sada smo pratili šta se dešavalo u okolnim mjestima i evo došlo je i kod nas. Ovaj problem je politički nametnut. Što mene iritira nažalost došlo je do toga da će naša djeca biti predmetom političke manipulacije ili gubitka nastave. Ovo što ja vidim proteklih nekoliko dana da je sebi neko za pravo dao da ulazi u pregovore u vezi s jezikom. Prešli smo sve apsurde i ovdje je riječ o diskriminaciji, odnosno, vrijeđanju temeljnih ljudskih prava – kaže Duraković

Duraković je dodao i da se “pored niza drugih strogih represija na povratnike koje se provode od početka povrataka pa sve do danas uključujući pitanje Izbornog zakona, zakona o popisu, katastru, prebivalištu itd., sad su na red došla naša djeca i naš jezik.“

Načelnik općine Srebrenica je istakao da je pravo na jezik pravo koje je zagarantirano Dejtonskim sporazumom i Ustavom BiH.

– Sve se čini da bi se život Bošnjaka otežao maksimalno. Međunarodna zajednica krajnje drsko posmatra uvođenje represivnih mjera. Bojim se da će sve ovo izazvati eskalaciju odnosa. Mi smo do sad ovdje živjeli u miru, pisali bosanski jezik i nikom nije smetalo. Ne želimo pregovarati oko jezika, niti želimo da nam ko dolazi da pregovaramo. Oko bosanskog jezika nema pregovora. Vjerujem da naredne sedmice bošnjačka djeca neće ići u školu, a to je preko 65% djece u školi.  Bosanski jezik je historijska činjenica i oko toga nema pregovora. Zabrinut sam zaista, da neko mom djetu želi nametnuti naziv jezika. Ovo je direktno narušavanje ljudskih prava. Neko proizvodi probleme da bi destabilizirao stanje u zemlji – kaže Duraković.

U 10 općina u bh. entitetu Republika Srpska roditelji odbijaju da njihova djeca idu u školu, jer entitetsko Ministarstvo prosvjete ne dozvoljava izučavanje nacionalne grupe predmeta i bosanskog jezika.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA