SAFF

I danas hodaju ratni zločinci i po Prijedoru, i po Zvorniku, i po Srebrenici, po Sanskom Mostu, po Ključu, smješkaju se, dok naši leže u zemlji

Facebook
Twitter
WhatsApp

Kada bi Međunarodni sud u Haagu danas izrekao ne jednu, već više doživotnih kazni bivšem generalnu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću to bi bilo nedovoljno poručila je u razgovoru za Anadolu Agency (AA) Tiđa Džamastagić, predsjednica Udruženja/Organizacije porodica šehida i poginulih boraca općine Prijedor sa sjedištem u Sanskom Mostu.

Jer, kaže Džamastagić razmjeri zločina počinjeni od Vojske RS-a pod komandom Mladića su stravični kako u dolini Sane i Bosanske krajine, tako i širom Bosne i Hercegovine.

A, Mladić je u Hagu za genocid optužen po dvije tačke – onaj počinjen nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici 1995. godine, o čemu postoje i druge presude međunarodnih sudova, kao i u šest bosanskohercegovačkih općina i to Foča, Ključ, Kotor-Varoš, Prijedor, Sanski Most i Vlasenica tokom 1992. godine. Također, pet tačaka optužnice terete Mladića za zločine protiv čovječnosti, a to su progoni, istrebljivanje, ubistva, deportacije i druga nehumana djela, te po četiri tačke optužen je za kršenje zakona ili običaja ratovanja i to ubistva, terorisanje, protivpravni napadi na civile, uzimanje talaca.

“Nema presude koja može platiti živote naših momaka, očeva, sinova, braće i one male djece koja su se samo rodila ili su imala po nekoliko godina pa su ubijena. Kakva bi trebala biti presuda? Nema te presude koja može platiti izgubljene živote. Jednostavno je nema”, kaže Džamastagić.

– Zločinci na ulicama –

Ona kaže da Tribunal u Haagu “nije zadovoljio pravdu, pa se to ne očekuje ni u slučaju Mladića”.

“I danas hodaju ratni zločinci i po Prijedoru, i po Zvorniku, i po Srebrenici, po Sanskom Mostu, po Ključu, smješkaju se, dok naši leže u zemlji. Nije zato Tribunal u Haagu zadovoljio. Tribunal u Haagu je previše blag”, navodi Džamastagić.

Predsjednica Udruženja/Organizacije porodica šehida i poginulih boraca općine Prijedor sa sjedištem u Sanskom Mostu kaže da žrtve uz njihovo svakodnevno susretanje zločinaca boli i to što su mnogi i dalje na važnim položajima.

Navodi primjer da je za direktora Doma zdravlja Šamac imenovan Blagoje Simić kojeg je Haški tribunal u novembru 2006. godine osudio na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina protiv nesrpskog stanovništva na području općine Bosanski Šamac. On je 2011. pušten na slobodu.

Simić je odbornik SDS-a u Skupštini Općine Šamac, a na prethodnim općim izborima je bio i kandidat za poslanika u Narodnoj skupštini entiteta Republika Srpska.

“Svi su oni koji su ubijali ili naređivali, koji su ratni zločinci na rukovodećim mjestima. Pogledajte po policiji kakvo je stanje. Isto je tako. Svugdje su oni na rukovodećim mjestima. Mnogi se pravdaju i kažu: ja bio u kuhinji. Ne može biti u kuhinji. On je ratovao. On je pucao i ubijao. I kažu, sada im se dešava svašta. Pa mora im se dešavati. Neka pomisle na prošlost šta se dešavalo, šta su sve radili”, poručuje Džamastagić.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA