SAFF

IFIMES: Tužilaštvo BiH ne smije istraživati kriminal Čovića, Dodika i vlasti RS

Facebook
Twitter
WhatsApp

Afere  koje potresaju entitet Federacija BiH u svakom slučaju trebaju dobiti svoj istražni epilog, ali iznenađuje da se sve aktuelne afere iz Federacije BiH pokušavaju voditi ili se vode na državnom nivou od strane Tužilaštva BiH?

U entitetu Republika Srpska   afere ili „ne postoje“ ili  ne dobivaju pravosudni epilog, pa čak i one koje bi trebale biti pokrenute ex officio od strane Tužilaštva BiH. Kao primjer navode se  izjave člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, koji je javno na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske izjavio, da se bavi prisluškivanjem opozicije i da je on lično ugovorio kupovinu pokretne bolnice, koja već drugi mjesec nije u upotrebi i koja nema prethodnu saglasnost  državne Agencije za lijekove BiH. 

Akreditirane diplomate u BiH, od stranih ambasada do OHR, OSCE-a i predstavnika drugih međunarodnih institucija imaju apsolutno negativno mišljenje o radu Tužilaštva BiH na čelu sa glavnom tužiteljicom Gordanom Tadić i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) na čelu sa predsjednikom Milanom Tegeltijom. Glavni Tužilac BiH i predsjednik VSTV su   persone non gratae za međunarodne predstavnike u BiH i niko ih ne poziva na bilo koja obilježavanja odnosno važne događaje, jer su percipirani kao ispostave Milorada Dodika i Dragana Čovića. 

Analitičari i međunarodne diplomate smatraju, da se afere iz Federacija BiH prebacuju na državni nivo  uz pomoć utjecajnih policijskih ličnosti u BiH ne samo zbog unutrašnjih, stranačkih i međustranačkih odnosa, nego i zbog predstojećih lokalnih izbora, koji će se održati 15.novembra 2020. Imajući u vidu, da pravosuđe kontrolira Milan Tegeltija, predsjednik VSTV i da jedini ima i najjači utjecaj u pravosuđu i  da Tegeltija sprovodi politiku Milorada Dodika, a onda i Dragana Čovića, jasno je, da će o svim aferama na državnom nivou odlučivati dvojac Dodik – Čović.

Centar civilnih inicijativa (CCI) upozorava u najnovijem istraživanju, da čak 76% subjekata revizije u promatranom periodu u Republici Srpskoj u periodu od 2015-2018.godine za vrijeme obavljanja dužnosti predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, nije primjenjivalo zakonske i druge propise, a govori se o budžetskom iznosu od oko 87 miliona EUR. 

Analitičari smatraju, da su zbog počinjenog kriminala oštećeni budžeti ne samo entiteta u Bosni i Hercegovini, sama BiH nego i države regiona ali i sama EU. Radi se uglavnom o visokotarifnim robama i međunarodnom kriminalu, koji je u nadležnosti Tužilaštva BiH, a navedeni političari, koji su nosioci javnih funkcija su dio međunarodnog kriminala i to zahtjeva ozbiljnu međunarodnu istragu u koju se mora uključiti i Interpol.

Federalni premijer Novalić na udaru političko-mafijaških struktura 

Upravo je pandemijska kriza pokazala, da je Federacija BiH jedan od najorganiziranijih entiteta na Balkanu, sa najminimalnijim brojem zaraženih, sa adekvatno poduzetim mjerama, ali i sa najboljom finansijsko-ekonomskom situacijom. Vlada Federacije BiH, koju vodi premijer Fadil Novalić, pored toga što je uspjela ¾ ekonomskih tokova u BiH usmjeriti u Federaciju BiH i koja je mogla normalno djelovati bez vanredne tranše kredita Međunarodnog monetarnog fonda (IMF), postala je meta političko-mafijaških struktura, prvenstveno u Federaciji BiH. 

Uspjeh Vlade Federacije BiH odnosno premijera Fadila Novalića može se porediti sa uspjesima Vlade Sjeverne Makedonije premijera Zorana Zaeva (SDSM) sada premijera Olivera Spasovskog (SDSM)ili Vlade Republike Srbije premijerke Ane Brnabić (SNS). Vlada Federacije BiH je spremna za vrijeme pandemije, prema međunarodnim pokazateljima, da funkcionira šest mjeseci bez dodatnog zaduživanja čime se ne mogu pohvaliti mnogo razvijenije ekonomije i zbog toga vanredna tranša IMF nije uopšte bila potrebna entitetu Federacija BiH nego prvenstveno da bi se spriječio finansijski kolaps entiteta Republika Srpska i politike Milorada Dodika. 

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić je zbog dosadašnjeg uspješnog rada dobio snažnu podršku utjecajnih međunarodnih krugova. Upravo ti uspjesi doveli su do sukoba premijera Novalića sa političko-mafijaškim strukturama, jer je premijer Novalić zaustavio pljačku aluminijskog kombinata „Aluminij“ Mostar, nastoji oporezivati razne vrste kladionica, koje izbjegavaju plaćati više desetina miliona eura poreza u budžet nego plaćaju „pokroviteljski reket“ političkoj stranci Hrvatska demokratska zajednica (HDZBiH) odnosno njenom čelniku akademiku Draganu Čoviću. Zbog toga će se u narednom periodu nastaviti orkestrirani napadi na premijera Novalića i njegove najbliže saradnike, kako bi se iznudila njegova ostavka i da bi premijersku poziciju preuzela zamjenica premijera Jelka Miličević (HDZBiH) i tako u nedogled odložilo formiranje nove Vlade Federacije BiH, iako je od izbora prošlo već 20 mjeseci. 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA