Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) postavio je javno pitanje gradonačelniku Prijedora, premijeru FBiH i premijerima kantona s bošnjačkom većinom – zašto ni ove godine nisu proglasili 20. juli Danom žalosti?
“Gradonačelnik Prijedora deseti put odbija zahtjev IGK da 20. juli proglasi Danom žalosti za žrtve nepresuđenog genocida u Prijedoru u periodu 1992-1995.
Inicijativa IGK da se 20. juli proglasi Danom žalosti u Prijedoru traje od 2014. kada su na taj dan ukopavane 284 civilne žrtve rata ekshumirane najvećim dijelom iz masovne grobnice Tomašica.
Dan prije održavanja šehidske dženaze za žrtve nepresuđenog genocida u Prijedoru samo je Unsko-sanski kanton donio odluku da 20. juli proglasi Danom žalosti.
IGK postavlja javno pitanje sadašnjem premijeru FBiH Nerminu Nikšiću i svim premijerima prije njega od 2014. – zašto niste donijeli odluku da 20. juli u ovom entitetu bude Dan žalosti?
IGK postavlja javno pitanje premijerima kantona u kojima su Bošnjaci većinsko stanovništvo – zašto ne donosite odluku o Danu žalosti za 20. juli?
Sram da vas bude. Koliko vas istinski dotiče memorizacija, kultura pamćenja, kultura sjećanja na žrtve nepresuđenog genocida u Prijedoru.
Gospodo premijeri u FBiH i navedenim kantonima – da li uopšte osjećate suze prijedorskih majki, kćerki, sestara, sinova? Zar vas ne dotiče strašna drama prijedorskih Bošnjaka i Hrvata?
Nepresuđeni genocid u Prijedoru je teško svjedočanstvo o nemoralu srpskih zločinaca i licemjernosti međunarodne zajednice.
Prijedorske žrtve pokazuju jasnu genocidnu namjeru zločinaca, koju je nauka o genocidu dokazala kao nepresuđeni genocid, ali nažalost međunarodni sudovi nisu.
Defektnost ideje “velike Srbije”, koja i danas traje, je u svojoj velikosrpskoj, ektremno nacionalističkoj ideologiji opasnost i zlo u regionu i prema njoj se zato moramo odnositi vrlo ozbiljno i odgovorno”, naveo je IGK.