SAFF

Incidenti pokazuju da ne postoji poštovanje prema onima koji žaluju

Facebook
Twitter
WhatsApp

Munira Subašić, predsjednica Udruženja Majke enklave Srebrenica i Žepa na Međunarodnoj konferenciji Heroine Srebrenice koju organizuje Udruženje na čijem je čelu Subašić u partnerstvu sa Centrom za postkonfliktna istraživanja (PCRC) i Memorijalnim centrom Srebrenica istakla je koliko su preživjele žene žrtve genocida u Srebrenici istrajne u borbi za istinu i pravdu.

Dio projekta je i instalacija “Majčina marama” koja će na simboličan način predstaviti marame i šalove srebreničkih majki, sestara, supruga, žena širom BiH, regiona i svijeta. Instalacija će nakon izlaganja postati dio trajnih umjetničkih postavki u Memorijalnom centru Srebrenica.

Munira Subašić, predsjednica Udruženja Majke enklava Srebrenica i Žepa prva se obratila prisutnima na konferenciji “Herione Srebrenice” i, između ostalog, ukazala koliko je instalacija “Majčina marama” bitna.

“Mi smo pokušali da svežemo sve mamrame koje smo dobili iz čitavog svijeta da vezanjem marama da kažemo da se žene moraju vezati. Kad kažem vezanje mislim na nečega dobro, a ne na nešto drugo. Moramo pokazati da smo mi najvažnije i na neki način žena ženi dati podršku”, pojasnila je Subašić.

O ulozi majki koji su podigli djecu, unučad nakon genocida i svemu što su proživjele od 1995. godine do danas, Subašić je poslala jasnu poruku:

“Mi smo najbolje žene svijeta i od nas treba da uče svi”, s ponosom je istakla Subašić.

Majke Srebrenice ne šute i nikada nisu šutjele niti će, kazala je Subašić.

“Ne može šutjeti, ne možemo stajati, da moramo dizati svoj glas gdje god se nepravda dešava prema ženama, prema djeci a Boga mi i prema našim muškarcima”, navela je Subašić.

Specijalna savjetnica Ujedinjenih nacija za prevenciju genocida Alice Wairimu Nderitu govorila je na Međunarodnoj konferenciji Heroine Srebrenice gdje je istakla važnost Majki Srebrenice u odgajanju novih generacija koje ne mrze i ne žele osvetu i odmazdu nakon počinjenog genocida 1995. godine.

Nderitu je kazala da je nakon što je prvi put došla u Srebrenicu, u Potočare da sa preživjelim žrtvama porazgovara i upozna ih odlučila doći ponovo i da od tada nosi Cvijet Srebrenice i ukazuje na užasna dešavanja u Srebrenici i Potočarima.

“Također sa ovdje vidjela nišane dojenčadi, djece koji su ubijeni u genocidu prije nego što u mogli govoriti i hodati i znam da ovo bijelo u Cvijetu Srebrenice predstavlja njihovu nevinost”, istakla je Nderitu.

Činjenice su nepobitne, u Srebrenici se desio genocid, kazala je Nderitu i da i dalje postoje oni koji to negiraju i da je važno da generacije koje dolaze ne budu odgajane da mrze.

“Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju donio je presude da je genocid počinjen ovdje u Srebrenici. Znatmo da sva društva mogu imati indikatore rizika. Majke Srebrenice su mi rekle da su one se usmjerile na odgoj i podizanje djece koja neće biti fokusirana na odmazdu i osvetu i na taj način žele da prekinu taj krug”, istakla je Nderitu,

Nderitu se osvrnula i na provokativne simbole i poruke.

“Danas vidimo provokativne poruke, simobile kako bi se podgrijale tenzije, strah i podjele među zajednicama. No ovi incidenti pokazuju ne postoji poštovanje prema onima koji bit treballi da dostojanstveno žaluju”, navela je Nderitu.

(Agencija PATRIA)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA