Prof. dr. Sebija Izetbegović, bivša direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu oglasila se nakon što je Tužilaštvo Kantona Sarajevo saopćilo da neće provoditi istragu protiv nje, bivšeg premijera Fadila Novalića, ljekara Kliničkog centra i drugih, a nakon što je brojnim vještačenjima utvrdilo da se upotreba respiratora ne može dovesti u vezu sa pogoršanjem zdravlja ili smrću bilo kojeg pacijenta tokom pandemije COVID 19.
– Svi mi, uposlenici KCUS-a, bili smo heroji odbrane u pandemiji COVID 19, na prvoj liniji, bez imalo lažne skromnosti. Moje kolegice i kolege, medicinske sestre i tehničari kao i nemedicinski radnici, nesebično su se trudili da pomognu bolesnima ( izuzimam one koji su pobjegli na lažna bolovanja a, bilo ih je).
Svi doktori koji su bili sa mnom u Kriznom štabu KCUS (nekim čudom samo ja nisam) su se razboljeli i razvili sliku srednje teških ali i teških oblika COVID 19, vraćali su se na posao čim bi ozdravili i pridigli se. To su bili pravi junaci. Nije se odustajalo od borbe za bolesnika ni kad se jasno vidjelo da nema spasa – navela je dr. Izetbegović.
Dodala je kako “nisu imali ‘crne sobe’ u koje su, po svijetu i u mnogo bogatijim zemljama, smještali najteže bolesnike”.
– Nismo imali dobnu granicu starijih godina koja bi upućivala da ne dajemo nikako kiseonik kao u nekim razvijenijim zemljama. Davali smo i obezbijedili kiseonik svima ali i sve raspoložive lijekove i medicinska sredstva i, sve se činilo za dobrobit bolesnih. Pomagali smo svakom bolesniku sa puno empatije. Gotovo punu godinu dana samo je KCUS primao i liječio oboljele od COVID 19. Primali smo i sve onkološke bolesnike za zračenje i hemoterapiju, dijalizne pacijente, hitne hirurške pacijente, kateterizacije i stentove… jer to ne može čekati – navela je dr. Izetbegović.
Dodala je kako su “uposlenici KCUS-a zasluživali najveće poštovanje a nikako uvrede i blaćenja konstruisana od nekih medija”.
– Uposlenici KCUS zasluživali su najveću nagradu za predanost i posvećenost radu sa bolesnicima, osobito anesteziolozi i infektolozi sa pripadajućim osobljem. Čast mi je bila raditi sa takvim ljudima i, opet bih sve ponovila usprkos gnusnim lažima, klevetama, pozivima na linč i prijetnjama kojima sam bila izložena. Lagali su narod, unosili smutnju i paniku, govorili da respiratori ubijaju i hladno lagali da imaju podatke o tome.
Niti jedan pacijent nije umro na ACM 812 A a samo Bog zna koliko je ljudi umrlo, njihovom krivicom, bojeći se da dodju u KCUS na liječenje.
Bog zna koliko je bolesnih stradalo jer ustanove nisu smjele prihvatiti respiratore pa su pacijenti transportovani bez adekvatne oksigenacije i gubili dragocjeno vrijeme mučeći se bez kiseonika?
Ko će odgovarati za unošenje panike i širenje lažnih vijesti u pandemiji?
Je li to krivično djelo?
Jeste?
Ko će odgovarati za klevete i laži?
Poredajte se – zaključila je prof. dr. Izetbegović.