SAFF

Izraelski general: Bitka protiv korone – najteži dani za Izrael još od Oktobarskog rata

Facebook
Twitter
WhatsApp

Istaknuti izraelski general naglasio je da je bitka koju izraelska vlada vodi protiv epidemije korone najkritičnija za Izrael od rata u oktobru 1973., napominjući da izraelski koncept sigurnosti, koji je zasnovan na “kratkom ratu i jasnoj odluci”, neće pobijediti koronu.

Šef izraelskog Instituta za nacionalnu sigurnost i bivši šef obavještajnog odjela, general u rezervi Amos Yadlin rekao je danas u uvodniku lista Yedioth Ahronoth: “Da smo se našli na početku trećeg libanskog rata ili pred iranskim ostvarenjem nuklearne moći ili u sukobu u Gazi, sigurnosni koncepti, akumulirano iskustvo, mehanizmi upravljanja i kontrole krize bili bi nam jasni, ali izazov koji nam se dogodio nije rezultat sigurnosne stvarnosti, već ima značajne implikacije na polju nacionalne sigurnosti, u širem smislu te riječi, i može se rješavati iskustvom, alatima i mehanizmima koje je Izrael razvio u suočavanju sa sigurnosnim izazovima.”

Ipak, general je upozorio: “bitka protiv korone je najveće uznemirenje za Izrael od Oktobarskog rata. Virus nije vojska, ali da bi ga porazili potrebno je usvojiti koncepte koji nam pomažu da na političkoj i vojnoj razini vodimo opasne, složene, skupe i neizvjesne bitke”.

Prvi korak, prema Yadlinu je definiranje  jasnih ciljeva za bitku, bez kojih će se napori gubiti i učiniti neefikasnim, a možda čak i više štetnim nego korisnim. Po njemu, treba identificirati dva strateška cilja: zaštitu života i zdravlja javnosti, što podrazumijeva održavanje kontinuiteta djelovanja i ekonomije, uključujući sigurnosnu spremnost; i nastavak ekonomske aktivnosti što prije bude moguće.

On je istakao da razuman scenarij pretpostavlja da prvi val zaraze još nije dostigao svoj vrhunac i da će trajati nekoliko mjeseci, a najnovije istraživanje pretpostavlja drugi i ozbiljniji val s početkom jeseni, a koji će se nastaviti do sljedeće zime.

Napomenuo je da će Izraelu za “pobjedu biti potrebna ne samo ispravna taktika i uspješna blokada, koja će dati vremena, već opća strategija za najmanje godinu dana naprijed i pravilno korištenje vremena u pokušaju pronalaženja uravnotežene tačke djelovanja zdravstvenog i ekonomskog sektora“.

„Trenutno je najveći jaz u rješavanju virusa u obavještajnom sektoru. Slika epidemije koja se odražava u medijima koncentrirana je na dijagnosticirane pacijente, ali čini se da je realni broj mnogo veći”, ističe general, koji je naglasio da “upravljanje krizom zasnovano na djelimičnim i nespecifičnim informacijama donosi ekonomsku štetu širokih razmjera, a dobre informacije mogu garantirati fokusirano djelovanje.”

“Za razliku od rata protiv vanjskog neprijatelja, sve informacije i strategije u ratu protiv trenutnog neprijatelja moraju biti javne i poznate javnosti”, kazao je i dodao kako smatra da je “postepeno uvođenje izraelske vojske u zadatke borbe protiv epidemije ispravan korak, sve dok se fokusira na područja u kojima ima relativnu prednost “.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA