Piše: Abdullah Nasup
Američki predsjednik Donald Trump želi da prije donošenja odluke o nametanju novih sankcija Iranu 12. maja, riješi krizu zaljevskih zemalja, navodi se u članku kuvajtskog lista Al Rai, u kojem se tvrdi i da je trenutnom državnom sekretaru Mikeu Pompeju, dok je ovaj još bio direkotr CIA-e, američki predsjednik naložio da poveća napore kako bi se okončala kriza zaljevskih zemalja.
U vezi s tim, piše Al Rai, američki predsjednik prije dvadeset dana zaljevskim zemljama je poslao dokument koji sadrži jedanaest zahtjeva za okončanje krize. Prema pisanju navedenog lista, zahtjevi su sljedeći:
- Potvrda čvrstog prijateljstva između zaljevskih zemalja i SAD-a.
- Potvrda nužnosti jedinstvenog nastupa u protivljenju iranskim destruktivnim planovima u regiji.
- Potvrda američke posvećenosti očuvanju sigurnosti zaljevskih zemalja, jer je to u obostranom interesu.
- Za efikasno suprotstavljanje iranskom režimu neophodna je veća homogenizacije Vijeća za saradnju zemalja Zaljeva uz njihovu čvršću povezanost s Egiptom i Jordanom te drugim prijateljskim zemljama.
- Sjedinjene Američke Države neće preuzeti odgovornost suprotstavljanja iranskom destruktivnom djelovanju ukoliko zaljveske zemlje nastave svoje nesuglasice i nastave odbijati princip nužnosti rješavanja nesporazuma.
- Podsjećanje na američke žrtve u borbi protiv terorizma od 2001. godine do danas i obim američkih ljudskih i materijalnih resursa uloženih na tom polju, od čega su zaljevske zemlje imale najviše koristi.
- Upozorenje da će SAD prestati ispunjavti svoje obaveze ukoliko zemlje Zaljeva ne zauzmu jedinstven stav u savezu sa SAD-om u borbi protiv terorizma i primoravanja Irana da obustavi svoje ekspanzionističke aktivnosti u regiji.
- Insistiranje na tome da zaljevske zemlje iznesu zajediničku inicijativu za okončanje krize i da pokažu jedinstvo prije američko-zaljevske konferencije. SAD zahtijevaju da proglas inicijative sadrži objavu okončanja svih vrsta blokade, otvaranja granica i ponovnog uspostavljanje kopnenog i vazdušnog saobraćaja, te normalizacije diplomatskih odnosa.
- Američka diplomatija je spremna da posreduje u približavanju stavova i rješavanju spornih pitanja, ali se ne žele baviti svim pitanjima i detaljima rješavanja jer to iziskuje dug vremenski period a jedinstvo je neophodno zbog nadolazećih obaveza, stoga Sjedinjene Države očekuju da zaljevske zemlje po završetku aprila iznesu opći stav i opredjeljenje u pravcu okončanja krize, a da se detalji rješavaju postepeno.
- Od svih zaljevskih zemalja se zahtijeva da obustave medijsku kampanju jedni protiv drugih.
- Fokusiranje na nastavak konsultacija između SAD-a i zaljevskih zemalja u vezi američkih namjera prema Iranu. SAD se nadaju da će imati podršku zaljevskih zemalja, Egipta i drugih prijateljskih zemalja kada objave svoju odluku u vezi Irana.