SAFF

Jeruzalem Post: Razvoj događaja na Bliskom istoku zavisi od tursko-iranskih odnosa

Facebook
Twitter
WhatsApp

Jeruzalem Post smatra da će političku budućnost Bliskog istoka u narednim decenijama odrediti odnosi Turske i Irana, koje ovaj list opisuje kao dvije najjače zemlje u regiji.

U članku koji potpisuje David Pakashvili, navodi se kako ove dvije zemlje nemaju odgovarajućeg suparnika u regiji sa stanovišta ljudskih resursa (broja stanovnika), vojne i ekonomske moći. Egipat je zemlja koja raspolaže adekvatnim ljudskim resursima, ali pati od dubokih ekonomskih i socijalnih problema. Saudijska Arabija, pak, iako raspolaže ogromnim finasijskim kapacitetima, nije u stanju parirati ovim dvjema zemljama, a Izrael uprkos vojnoj moći i atomskom naoružanju, piše Pakashvili, nema mogućnosti da širi utjecaj izvan svojih granica.

Pakashvili piše i kako stanje trenutnog konflikta između Turske i Irana nije nova stvar podsjećajući na dugu historiju osmansko-safevijskih sukoba. No, turko-iranski animoziteti sežu i dalje u prošlost, smatra autor članka, u vrijeme Bizantijsko-sasanidskog rivalstva.

U dvadeset i prvom vijeku rivalstvo između ove dvije zemlje poprimilo je nove oblike i metode. Rat u Siriji to najjasnije oslikava kroz podršku koju ove zemlje pružaju sukobljenim stranama u toj zemlji: Iran je Asadu pružio diplomatsku, materijalnu i vojnu pomoć slanjem šiijskih milicija iz raznih krajeva svijeta, te vlastitih specijalnih jedinica, dok Turska pomaže obozicionim snagama koje se bore protiv Asada.

Irak je drugo polje strateškog sukoba između Turske i Irana, smatra autor članka. Iračka vlada je pod jakim utjecajem Irana koji taj utjecaj koristi da pomoću šiijskih milicija koje su mu lojalne, u borbi protiv IDIŠ-a koji trenutno kontorlira taj dio Iraka, ovlada sunijskim područjima na sejveru Iraka, dok Turska pokušava da to spriječi.

Obje države nastoje pridobiti Hamas i to je još jedan primjer njihovog strateškog sukoba intersa u regiji.

Zaljevske zemlje su još jedno područje na kojem je u posljednje vrijeme sve izraženiji sukob ove dvije regionalne sile.Turska nastoji spriječiti bilo kakvu promjenu u Zaljevu koja bi bila u interesu Irana i čini se kako je na dobrom putu da postane utjecajan faktor u Zaljevu, s obzirom da će uskoro uspostaviti vojnu bazu u Kataru u kojoj će se nalaziti 3.000 vojnika vazduhoplovnih i mornaričkih snaga, te specijalne vojne jedinice i turski vojni instruktori. Ostaje da se vidi kako će vojno prisustvo Turske u ovoj oblasti od vitalnog značaja za Iran utjecati na odnose između ove dvije zemlje.

Pripremio: Abdullah Nasup

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA