SAFF

Kako je Sanjin Halimović iz SDA pomogao Jovici Četniksu da pobjegne iz Sipe u Ukrajinu

Facebook
Twitter
WhatsApp

ovica Mirosavljević zvani Chetniks, bivši komandant Jedinice za specijalnu podršku Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) već je u Misiji Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) u Ukrajini, u mjestu Kramatorsk u regiji Donjeck, saznaje novinska agencija Patria.

Mirosavljević je u ovu misiju otišao preko Austrije, tačnije iz Beča gdje mu je potpis dao Sanjin Halimović (SDA), ambasador pri misijama OSCE-a i UN-a i drugim međunarodnim organizacijama.

Ogorčeni bivši „podanici“ Četniksa koji su osjetili njegovu ruku samo zato što nisu Srbi i nisu pristajali na zakulisne igre njega i Gorana Zubca, bivšeg osuđenog direktora SIPA-e, ogorčeni su činjenicom da je Mirosavljević prošao sigurnosne provjere s obzirom da je bio opterećen prijavama.

– Neka OSCE objasni kako je moguće da u organizaciji za zaštitu ljudskih prava radi osoba koja je od školovanja na Vracama, pa sve do bijega iz službe kršila ljudska prava – pita se naš izvor.

Nadalje, poznato je da je Mirosavljević zbog veličanja četništva i skandaloznih fotografija bio izložen medijskoj kritici, ali nikada nije adekvatno sankcioniran u SIPA-i, jer ga je za sve skandale osuđeni Zubac nagradio mjestom komandanta Specijalne jedinice SIPA-e, odakle su kasnije bili protjerivani Bošnjaci i Hrvati, a o čemu svjedoče i sudski postupci, a prve presude za diskriminaciju uskoro se očekuju.

Također u Tužilaštvu BiH postoji izvještaj o počinjenju krivičnih djela Mirosavljevića i još nekih lica iz SIPA-e, a na način da su oštetili budžet ove institucije.

– Zna se da je Mirosavljević osumnjičen i javno se pisalo da je početkom rata zarobljavao svoje kolege, a onda kasnije promovisao i podržavao četnički ravnogorski pokret, pa on je kolege diskriminisao na nacionalnoj osnovi – dodao je naš izvor.

Podsjećamo, Mirosavljević je podnio zahtjev za raskid ugovora o radu u SIPA-i isti dan kada je imenovan novi direktor Perica Stanić i koji je najavio „čistku“ u SIPA-i i pokretanje istraga o svim zloupotrebama koje su vršene u vrijeme vladavine Zubca, a kojeg je u svemu podržavao i zamjenik Đuro Knežević.

Inače, Mirosavljević pritisnut disciplinskim i krivičnim prijavama kao jednu opciju da izbjegne odgovornost vidio je u odlasku u OSCE misiju u Ukrajini. Međutim, koliko će OSCE riskirati da narušava ugled ove važne institucije s jednim uposlenim kao što je Mirosavljević.

Međutim, ono što je još pogubnije po kredibilitet OSCE-a, a kada govorimo o liku i djelu Mirosavljevića, jesu ozbiljne indicije da je on bio saučesnik ubistva iz 1992. godine, koje se dogodilo u prostorijama Policijske škole na Vracama.

Samir Mišić, dječak, ubijen je 1992. godine u Policijskoj akademiji na Vracama. Njegova majka Safa kazala je da tijelo nije ni vidjela jer se nije moglo ni doći. Nije bila ni na dženazi. Samir je bio polaznik Policijske akademije.

I posljednje pitanje na koje će ipak morati odgovoriti Halimović jeste na osnovu čega je potpisao Mirosavljeviću odlazak u Ukrajinu i po čijem nalogu.

Nap.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA