Pokušaji autora medijske hajke na KCUS da potvrdu autentičnosti interne korespodencije zdravstvenih radnika predstave kao potvrdu autentičnosti „anonimnog pisma“, kojim se uposlenici KCUS-a optužuju za svjesno ubijanje COVID pacijenata, očigledno nisu urodili plodom.
Tvrdnje, utemeljene na tri nepotpisane stranice koje obiluju kolokvijalnim i za zdravstvene radnike netipičnim terminima, da su smrtni slučajevi oboljelih od COVID-19 na KCUS-u posljedica postupaka i zloupotreba ljekara rezultirali su panikom u javnosti i ozbiljnim narušavanjem povjerenja u zdravstveni sistem.
Uzimajući u obzir da se radilo o optužbama prema kojima je u jednoj noći zbog nestanka kisika umiralo po sedam pacijenata, te da su oboljeli umirali zbog korištenja neodgovarajućih respiratora, takva reakcija javnosti u potpunosti je razumljiva.
Međutim, nakon što se ispostavilo da je pismo „izmišljeno“, kako je to rekao premijer Kantona Sarajevo Edin Forto, i da se radi o „glupostima“, što je potvrdila potpisnica autentičnog dopisa dr. Lejla Vuković, pokrenuto je pitanje odgovornosti autora brutalne medijske kampanje koja se u jeku trećeg talasa pandemije koronavirusa povela protiv KCUS-a.
Ozbiljne optužbe na račun uposlenika KCUS-a, koje nisu dobile niti jedno racionalno uporište i koje su demantovane iz svih kredibilnih izvora, a naročito na osnovu iskustava pacijenata koji su izliječeni u toj ustanovi, zamijenjene su poplavom tekstova u kojima medijski eksponenti političkih nalogodavaca tumače i analiziraju funkcionalnost različitih vrsta respiratora u različitim okolnostima.
Novinari medija za čiju se naklonost izborio šef SBB-a Fahrudin Radončić tako su se osjetili pozvanim da, zanemarujući stručna objašnjenja anesteziologa, javnosti tumače koliki treba biti pozitivni pritisak na kraju ekspirija, šta je High Flow i koji respirator je najbolji za ARSDSU. Tako je jedan od njih, zanesen naglo stečenom stručnosti u oblasti anesteziologije, javnosti obznanio „šokantne detalje“ iz uputstva za upotrebu da respiratore „mora nadgledati specijalno osoblje“.
Pitanje koje se nameće nakon loše iskonstruisane afere nije kompatibilnost respiratora nabavljenih preko kompanije „Srebrena malina“, s obzirom da je ona već od ranije predmet aktuelnog sudskog procesa, već odgovornost onih koji su započeli medijsku kampanju kojom su direktno ugrozili zdravlje i živote građana, te doveli u opasnost uposlenike KCUS-a, ali i odgovornost njihovih nalogodavaca. Ta odgovornost će, sudeći prema najavama o podnošenju krivičnih prijava, zasigurno biti ispitana.