SAFF

Koliko će arapske zemlje naplatiti pristanak na Trumpov “Sporazum stoljeća”

Facebook
Twitter
WhatsApp

Objavivši detalje “Sporazuma stoljeća” Trump je Arapima i Palestincima obećao materijalnu pomoć od 50 milijardi dolara za prihvatanje plana. U nastavku ćemo detaljno prikazati kako je planirano da se ova sredstva podijele na tri arapske zemlje: Liban, Jordan i Egipat. Američki zvaničnici više puta su spominjali pedeset milijardi, ali prema objavljenim detaljima raspodjele sredstava vidljivo je da je za Palestince predviđeno samo 27 milijardi, dok bi ostatak bio raspodijeljen na liban, Jordan i Egipat. Još je zanimljivije da će najmanje polovina tog iznosa biti pozajmica, a ne donacija; 12 milijardi bit će ulaganja, dok će samo 13 milijardi biti donacija, koja će biti raspodijeljena na tri spomenute arapske države i na pretpostavljenu palestinsku državu.

Egipat – izraelski energetski oslonac

Prva faza: 167 miliona dolara

Najvažniji segmet u koji će ova sredstva biti utrošena je razvoj energetskog sektora i za to je predviđeno 45 miliona dolara donatorskih sredstava, dok će ostatak biti utrošen na razvoj malih i srednjih preduzeća. Razvoj energetskog sektora podrazumijeva ponovno osposobljavanje plinovoda iz Egipta za Gazu, a predviđeno je da se kroz dvije faze proširi njegov kapacitet. Ono što je ovdje zanimljivo jest da plin kojim bi se ovim plinovodom Gaza snabdijevala nije egipatski nego izraelski plin koji Izrael prodaje Egiptu, a ovaj bi ga potom prodavao Gazi. Ovo je dio izraelsko-egipatskog sporazuma, po uzoru na na ranije postignuti izraelsko-jordanski, a njegova vrijednos je deset milijardi dolara u trajanju od 15 godina.

Druga faza: 3,5 milijardi

Najvažniji projekat u drugoj fazi je pretvaranje Egipta u najvećeg regionalnog distributera plina: Egipat bi sa izgrađenom infrastrukturom bio u mogućnosti da preprodaje izraelski plin bliskoistočnim i mediteranskim zemljama. Vrijednost ovog projekta je milijardu i po dolara, od čega će pola milijarde biti utrošeno na razvoj trgovačke zone u blizini Sueckog kanala.

Milijarda i po dolara predviđena je za projekte proizvodnje solarne energije na Sinaju, te izgradnju infrastrukture za projekte vododistribucije, izgradnju saobraćajnica i infrastrukture saobraćaja, kako bi se različiti projekti na Sinaju lakše povezali.

Treća faza: 5,5 milijardi

Pola milijarde predviđeno je za razvoj turizma na Sinaju, duž obale Crvenog mora, dok je pet milijardi proedviđeno za izgradnju savremene saobraćajne infrastrukture i mreže saobraćajnica, s ciljem bolje povezanosti. Od toga su dvije i po milijarde zajam, a ostatak ulaganja.

Jordan – potpuna zavisnost od Izraela

Prva faza: 740 miliona dolara

Četiri najvažnija projekta u Jordanu su razvoj proizvodnje solarne energije u vrijednosti od 150 miliona dolara, razvoj malih i srednjih preduzeća u vrijdnosti 125 miliona, formiranje komunikacijske mreže u vrijednosti od 100 miliona dolara, u gradovima kao što su Irbid, Mefrek, Džereš, Adžlun i drugi.

Sedamdeset miliona je predviđeno za izgradnju centra za informacije, koji uključuje infrastrukturne projekte i formiranje elektronske mreže podataka različitih državnih sektora, koji bi bili međusobno povezani.

Svi ovi projekti trebaju biti završeni u roku do dvije do četiri godine, što je ujedno i period trajanja prve faze provođenja plana “Sporazuma stoljeća”.

Drugi projekti u prvoj fazi uključuju 150 miliona za razvoj saobraćajnica za bržu povezanost Amana i Zerke. Jordanska vlada već je započela ovaj projekat. Zatim, 145 miliona predviđeno je za izgradnju kanala kojim bi se Mrtvo more povezalo sa Crvenim. Cilj ovog projekta je izgradnja sistema za desalinizaciju vode, kako bi se južni Jordan i Izrael snabdijevali vodom za piće

Druga faza: milijardu i 850 miliona dolara

U ovoj fazi 400 miliona bit će utrošeno za nastavak i održavanje projekta kanala koji povezuje Mrtvo i Crveno more. Kompletna ulaganja u ovaj projekat su donatorska sredstva. Dok je 650 miliona predviđeno za igradnju aerodroma blizu područja Zapadne obale, modernizaciju aerodroma kralj Husein u Akabi i aerodroma Marka u Ammanu.

Još jedan važan projekat u ovoj fazi je razvoj sajber sigurnosti, radi osiguranja javnog i privatnog poslovnog sektora. Izvođač projekta bit će Izrael, a njegova je vrijednost pola milijarde dolara.

Jedan od jordanskih parlamenbtaraca izjavio je medijima da će Jordan dobiti finasijsku pomoć u zamjenu za podršku “Sporazumu stoljeća”.

Treća faza: četiri milijarde i 775 miliona dolara

Najvažniji projekat u ovoj fazi je izgradnja željeznice za povezivanje Ammana i Akabe, s potencijalom da se nastavi prema zaljevskim zemljama. Vrijednsot projekta je milijardu i 825 miliona dolara. Drugi važan projekat vrijedan je milijardu i po dolara, a cilj mu je izgradnja i modernizacija infrastrukture najvažnijih saobraćajnica. Za razvoj turističke ponude u Akabi predviđeno je milijardu i 400 miliona.

Sve u svemu, Jordan bi trebao dobiti ukupno sedam milijardi i 365 miliona dolara, ali od toga je samo milijardu i 700 miliona donatorskih sredstava, dok su dvije milijarde i 900 miliona zajam, a ostalo ulaganja investicijskog kapitala.

Libanski dio kolača

Liban bi trebao dobiti ukupno šest milijardi i 325 miliona, ali su svega 450 miliona donatorska sredstva, dok je ostalo zajam.

Poput Egipra i Jordana, dio sredstava bi i u Libanu trebao biti utrošen za razvoj srednjih i malih preduzeća.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA