SAFF

Koronavirus: Saudijska Arabija bi mogla pretrpjeti veliku štetu zbog obustavljanja umre i hadža

Facebook
Twitter
WhatsApp

Saudijska Arabija donijela je 5.3.2020., odluku o zatvaranju mekanskog harema između jacije i sabaha u sklopu mjera prevencije širenja koronavirusa, najnovijeg virusa od kojeg strahuje svijet, i to nakon što je u Kraljevini zabilježeno pet slučajeva zaraženih. Pored ove odluke, također, je donesena odluka o zatvaranju platoa za obavljanje tavafa, te područja na kojem se obavlja sa'j između Safe i Merve. Također je zabranjen i'tikaf, zadržavanje u haremu, unošenje hrane i pića u harem, a zatvorene su i česme za točenje zemzema. Ranije je, 27. februara, donesena odluka o privremenom suspendiranju umre i izdavanja umranskih viza.

Ova odluka Saudijske Arabije, odluka je bez presedana, a bojazan od širenja virusa korona mogla bi dovesti i do obustavljanja obavljanja umre, pa čak i hadža. Ukoliko se to desi, to će imati ogromne posljedice za saudijsku ekonomiju.

U službenom saopćenju kaže se i da je donesena odluka o zatvaranja dijela vjerovjesničkog harema u Medini, uključujući stari mesdžid, Revdu, kao i mezarje Beki.

Devet miljiardi dolara

Uprkos tome što postoje kategorije saudijskih građana koji mogu biti izuzeti iz odluke o zabrani obavljanja umre, obustavjanje izdavanja viza za umru i, eventualno, za hadž, nanijelo bi velike ekonomske gubitke Saudijskoj Arabiji.

Posebno veliki broj muslimana obavlja umru u mjesecima redžebu, šabanu, i ramazanu, a to je ove godine period koji obuhvata mart, april i maj. Prošle godine ramazansku umru je obavilo 7,2 miliona muslimana, dok se na prošlogodišnjem hadžu okupilo 2,4 miliona vjernika, od čega je 1,7 miliona došlo izvan Saudijske Arabije.

Da bismo imali predstavu koliki bi ekonomski gubitak Kraljevina pretrpjela obustavljanjem hadža potrebno je da vidimo na koji način Kraljevina profitira od ovih vjerskih obreda:

  • Cijena vize za hadž iznosi 533 dolara.
  • Najjeftiniji hadžski aranžman unutar Kraljevine je 921 dolar, dok je prosječna cijena 1866 dolara.
  • Hadžski aranžmani izvan Kraljevine kreću se u prosjeku između tri do pet hiljada dolara.
  • Jedan hadžija prosječno u Mekki potroši 2,500 dolara na smještaj, hranu i poklone.

Ukupni prihodi Saudijske Arabije od hadža procjenjuju se na najmanje 9 milijardi dolara.

Najviše arapskih hadžija, oko 100 miliona, dolazi iz Egipta, koji je na četvrtom mjestu u svijetu po broju hadžija. Egipatska komisija za fetve već je izdala fetvu kojom se tokom obreda dozvoljava korištenje zaštitnih maski i da to ne povlači za sobom nikakve šerijatske sankcije niti zahtijeva davanje fidje. Međutim, u Egiptu su sve glasniji medijski pozivi na potpuno odustajanje od odlaska na umru i hadž, tako da je situacija prilično neizvjesna.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA