SAFF

Krijumčari migrantima naplaćuju 6000 eura za ulazak u BiH

Facebook
Twitter
WhatsApp

Osam osoba, među kojima su i četiri koje Europol označava visoko vrijednim metama, odnosno vođama, uhapšeno je ovih dana u Bugarskoj, zbog sumnje da su bili dio kriminalne organizacije koja je krijumčarila imigrante u Evropu. Riječ je o dobro organiziranoj kriminalnoj skupini koja je migrantima naplaćivala 6000 eura po osobi da bi ih Balkanskom rutom iz Turske prokrijumčarila u Bugarsku, pa zatim dalje u Evropu. Sumnja se da su tako prokrijumčarili najmanje 130 imigranata.

Istragom je utvrđeno da je kriminalna skupina djelovala po vrlo kompliciranoj “poslovnoj” shemi koja je uključivala vođe, organizatore i krivotvoritelje različitih nacionalnosti. Glavni organizator tog “posla” ima državljanstvo Sirije i Jordana, a sumnjiči ga se da je s ostalim krijumčarima koordinirao kriminalne aktivnosti članova organizacije koji su bili smješteni u Turskoj i duž cijele Balkanske rute. Za logistiku su bili zaduženi bugarski državljani čiji je posao bio nabaviti vozila koja su korištena u transportu migranata te da oni ta vozila registriraju na druge osobe, kojima je ta “usluga” plaćena sitnim novčanim iznosima.

Sumnja se da su članovi grupe od travnja sudjelovali u 17 incidenata koji su bili povezani s krijumčarenjem ljudi, a jedan od vođa ove skupine od ranije je poznat istražiteljima, jer su ga zbog krijumčarenja ljudi istraživali u Austriji i Hrvatskoj. Rekonstruiran je i modus operandi ove skupine. Ilegalni imigranti granicu između Turske i Bugarske prelazili su pješice, a vodiče su im osigurali turski članovi skupine. Nakon što bi prešli granicu, moldavski vozači prevozili su ih do bugarsko-srbijanske ili bugarsko-rumunjske granice.

Vozači bi se pobrinuli da pošalju GPS koordinate ilegalnim migrantima s tačnim mjestom na kojem će ih pokupiti, a s drugim članovima kriminalne skupine vozači su komunicirali preko aplikacije koja koristi nestajuće poruke. Vozači su zarađivali 100 eura po osobi, što znači da su za jedan prijevoz ilegalnih migranata mogli zaraditi između 700 i 1000 eura. Ilegalni migranti su pak plaćali 6000 eura da bi ih se prokrijumčarilo u BiH te oko 4000 eura za krijumčarenje u Srbiju.

Policijske agencije u BiH registrovale su više od 140.000 ilegalnih migranata koji su kroz BiH prošli na putu ka zapadnoj Evropi od 2018. Među ilegalnim migrantima dominirali su državljani Afganistana, Pakistana, Iraka, Sirije te Bangladeša.

Ilegalni migranti se u BiH, prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (IOM), zadržavaju najduže do mjesec dana jer im je jedini cilj pokušati preći granicu s Hrvatskom i nastaviti put ka Zapdu. IOM je ranije proveo anketu među ilegalnim migrantima, a ispitanici su naveli kako je njih više od 70% najmanje jednom neuspješno pokušalo prijeći granicu, pri čemu ih je zaustavila policija.

Posljednji izvještaj IOM-a o mobilnosti migranata u BiH, koji uključuje intervjuisanje 609 migranata, pokazuje da se oni u prosjeku u BiH zadržavaju 32 dana, da ih je 69% po zemlji putovalo autobusom, a 25% taksijem.

Ispitanici su koristili društvene mreže i instant-poruke kako bi organizovali svoja putovanja u zapadnu Europu. Najčešće korištene platforme su WhatsApp, Facebook i Viber. Istraživanje je pokazalo da je većina ispitanika iz Sirije (76%) i Afganistana (64%) označila Njemačku kao svoju željenu destinaciju.

Državljani Maroka (36%) preferirali su Francusku kao svoje željeno odredište. Nadalje, pojedinci iz Nepala (59%) i Pakistana (57%) naveli su Italiju kao svoj primarni izbor destinacije.

(Saff/V.list/Vijesti)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA