Malo povratničko selo Rabrani, smješteno u neumskom zaleđu, posljednjih godina u žiži je javnosti. Preciznije, otkako je počela obnova Tucakovića džamije, a koja je svečano otvorena prošle godine uz prisustvo velikog broja zvaničnika iz vjerskog, društvenog, političkog i javnog života u Bosni i Hercegovini, kao i diplomatskih misija i međunarodne zajednice. Sa otvorenjem džamije nisu završile i pravne zavrzlame koje su pratile njenu obnovu, kao ni glavobolja mještana.
Opštinska inspekcija u nekoliko navrata zapečatila je džamiju, stavljajući na nju žutu traku zbog “proširenja i nadogradnje objekta bez dozvole”. Krajem jula Općinski sud u Čapljini je, “zbog skidanja ili povrede službenog pečata ili znaka” po optužnici Kantonalnog tužilaštva iz Mostara donio presudu kojom je Ejub Tucaković, stanovnik Rabrana, oglašen krivim. U presudi se navodi, između ostalog, da je Tucaković izvođačima radova naložio da nastave da rade iako je znao da je gradilište zatvoreno. Sud je Tucakoviću izrekao uslovnu kaznu. On neće otići u zatvor na tri mjeseca ukoliko u narednoj godini, od dana pravomoćnosti presude, ne počini novo krivično djelo.
Ejub Tucaković bio je među prvim koji se vratio u Rabrane. Prisjeća se da su svi objekti bili uništeni i da su ostali samo zidovi.
Mještani Rabrana koje smo zatekli ne kriju razočarenje zbog prvostepene presude, ali ni podršku Ejubu. Govore nam da je Ejubova jedina krivica ta što je od prvog dana povratka tu u Rabranima.
Za Oslobođenje iz Muftijstva mostarskog navode kako smatraju da je sudski proces koji se vodi protiv džematlije Ejuba Tucakovića neutemeljen i da nema nikakvih elemenata za odgovornost imenovanog.
Ono što niko naglas neće reći jeste da lokalnim vlastima smeta što je na stari objekat džamije dograđena munara.
– Adaptacija i dogradnja Tucakovića džamije u Rabranima je izraz vjerskih prava i sloboda na koje su se pozivale tamošnje džematlije, što se perfidno pokušalo ometati od lokalnih organa vlasti (HDZ-a), ali je takva rigidna politika zaustavljena i osujećena sinhronizovanim aktivnostima Islamske zajednice, odnosno Muftijstva mostarskog i međunarodne zajednice, ponajprije Ambasade SAD-a i Ureda visokog predstavnika. Muftijstvo mostarsko pružilo je pravnu zaštitu džematliji Tucakoviću i alarmiralo relevantne domaće (Ministarstvo za ljudska prava BiH) i međunarodne adrese (OSCE, OHR, američka ambasada) da prate sudski proces, navodi se u odgovoru na naš upit.
Autor: Oslobodjenje.ba