SAFF

Mediji u BiH su najslabija karika u sistemu borbe protiv terorizma

Facebook
Twitter
WhatsApp

Jučer je OSCE u Konjicu održao skup pod naslovom „Uloga medija u borbi protiv nasilnog ekstremizma“. Na ovom skupu je istaknuto da je uloga medija u borbi protiv nasilnog ekstremizma, odnosno terorizma od suštinske važnosti. Iako je OSCE uložio solidna finansijska sredstva u održavanje spomenutog skupa, bh. mediji su odmah pokazali da ništa nisu naučili u Konjicu. Naime, jutros je većina medija u BiH, kao glavnu vijest, prenijela izjavu profesora Vlade Azinovića “Nije isključena mogućnost da se u BiH dogodi teroristički napad kao u Briselu ili Parizu!”
Na ovaj način bh. mediji su pokazali da nema tog stručnjaka koji će ih ubijediti da trebaju odustati od stare prakse u kojoj je Bosna i Hercegovina prepuna terorista, odnosno prakse po kojoj se svaki spomen nasilja sa bošnjačkim predznakom odmah predstavlja kao terorizam.
Nick Thorpe, dopisnik mreže BBC za regiju Srednje Evrope pokušao je objasniti novinarima iz BiH da u mreži BBC-a postoje uredničke smjernice o izvještavanju o nasilju, ekstremizmu ili djelima terora.
“Nastojimo izbjeći korištenje riječi terorist, iako citiramo druge osobe koje govore o terorizmu. Naše smjernice nalažu da se, kao novinari, povučemo, ukoliko naše prisustvo može dovesti do pogoršanja situacije”,rekao je Thorpe.
Javna scena u Bosni i Hercegovini je sušta suprotnost od onoga šta je kazao Nick Thorpe.
Naši mediji iskorištavaju svaku priliku da pogoršaju situaciju i da nanesu štetu, prije svega Bošnjacima i islamu. Sa takvim medijima borba protiv terorizma je unaprijed izgubljena. Prvi i osnovni zadatak medija pod srpskom i hrvatskom kontrolom koji djeluju u BiH i regiji jeste optuživanje Bošnjaka da su narod koji baštini ideje terorizma i da je BiH zbog toga nemoguća. To je sastavni dio njihovih velikodržavnih projekata koji ima svoje finansijere i mentore. Svaki izvještaj srpsko – hrvatskih medija uklapa se u postizanje spomenutog cilja. Zato, nema tog OSCE-a i tih stručnjaka koji će podučiti takve novinare i medije da pristupaju profesionalno problemu terorizma.
Sa druge strane, većina medija pod bošnjačkom kontrolom ima drugi problem: veoma izražena islamofobija, nestručnost, želja za publicitetom i slugansko ponašanje. Zbog toga je rezultat isti, Bošnjaci su pod stalnom optužbom za terorizam. Rijetki su mediji i novinari koji prema problemu terorizma, tj. nasilnog ekstremizma prilaze sa profesionalnog nivoa.
Zbog navedenih nedostataka i podlih ciljeva, mediji u BiH su bili i ostaće najslabija i neporpavljiva karika u sistemu borbe protiv terorizma.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA