I zanati su dio naše tradicije, a o tradiciji i kulturi pričalo se petnaestog dana ramazana u studiju emisije „Stil života u islamu“ Hayat TV-a sa književnikom i publicistom Mehmedom Parganom.
Negodovanje bosanskog jezika i osporavanje onoga što je u svojoj zemlji, u svojoj domovini, gdje djeca nemaju prava da uče svoj jezik, bila je jedna od tema o kojoj je govorio uvaženi književnik Pargan.
On ističe kako je smrt pokušaja bosanskog jezika ovdje dolazio sa te strane odnosno preko Drine.
“Mi imamo iz poslijeratnog doba jednu odluku iz Beograda u kojoj su oni inicirali da se negira bosanski jezik sa tog nivoa i sa svih drugih nivoa bude negiran. Kako je taj jedan njihov odjel za sanerzaciju jezika koji se bavio samo u jednoj tački bavio bosanskim jezikom i rekao da ne postoji. Međutim, oni su ostavili mogućnost da ga mi tretiramo kako mi želimo. Na prostoru bh. entiteta RS mi zadnjih godina imamo jednu ozbiljnu diskriminaciju u kojem su naši roditelji natjerani da svoju djecu daju ili u ruke tih škola i nastavnika koji su pravoslavizirani u potpunosti. U svakoj učionici imate Svetog Savu, krstove, imate način da se pokaže da ne postoji ništa izvan onog što je pravoslavno. Tako da su naši roditelji i djeca bili primorani da bježe u islamske objekte na tom prostoru, da bi mogli pohađati nastavu. Vrbanjica, Konjević polje, Nova Kasaba su primjeri gdje gdje ne mogu obavljati redovne nastavne aktivnosti u školama”, istakao je Mehmed Pargan.