SAFF

Mirna šetnja u Bihaću, Mostaru i Goraždu: “Hidžab je naše pravo i naš izbor”

Facebook
Twitter
WhatsApp

Bihać

“Hidžab je naše pravo i naš izbor”, “Moja marama moj izbor, moje pravo”, “Zašto je moj hidžab nečiji problem?” samo su neki od natpisa sa transparenata koje su Bišćanke nosile u rukama tokom šetnje od Islamskog pedagoškog centra do Gradskog trga.

– Želimo iskazati neslaganje sa novonastalom situacijom. Odluka VSTV-a BiH o zabrani nošenja vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama jeste kršenje temeljnih ljudskih prava i sloboda i nije u skladu sa Evropskom konvencijom o temeljnim ljudskim pravima i slobodama. Mi smo žestoko protiv diskriminacije, posebno u jedno tako bitnoj instituciji, poručili su Bišćani.

Screenshot_3

Mostar

“Moj hidžab -moj ponos“, “Moj hidžab -moje pravo“, “Ukidanje hidžaba je ukidanje identiteta“. Ovo su samo neke od poruka ispisanih na transparentima građanki i građana Mostara koji su danas polazeći sa Trga Musala kroz Fejićevu ulicu, pa kroz Staru gradsku jezgru, te prelaskom preko Starog mosta, te kroz Cernicu nazad do Musale ukazali svekolikoj javnosti svoj stav o odluci uvođenja zabrane nošenja hidžaba u javne ustanove i institucije.

Zastupnica u Parlamentu Federacije BiH i doktorica medicine Selma Jakupović, je kako kaže za Anadolu Agency (AA) na ovu šetnju došla iz revolta na razne zabrane, navodeći kako zabranu hidžaba smatra zabranom slobode izražavanja.

– Ja sam za to da se ukinu vjerska obilježja u javnim institucijama, to je ono što treba, a ovo je isto kao da zabranite dugu ili kratku suknju, što je sloboda izražavanja – kazala je Jakupović.

Screenshot_2

Goražde

Mirnom šetnjom od Trga branilaca Goražda do Islamskog kulturnog centra, Goraždanke i Goraždani protestirali su protiv odluke VSTV-a o zabrani nošenja vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama u Bosni i Hercegovini.

– Želimo iskazati neslaganje sa novonastalom situacijom. Odluka VSTV-a BiH o zabrani nošenja vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama jeste kršenje temeljnih ljudskih prava i sloboda i nije u skladu sa Evropskom konvencijom o temeljnim ljudskim pravima i slobodama. Da bi se ograničilo to pravo treba da bude donesen zakon, treba postojati legitiman cilj i mjera treba da bude proporcionalna cilju kojem se teži. Legitimni ciljevi su eksplicitno navedeni u stavu 2, članu 9, a to su pitanja javnog reda i mira, sigurnosti, morala, zdravlja, kao i slobode i prava drugih – rečeno je danas u Goraždu, javlja Anadolu Agency (AA).

Screenshot_4

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA