SAFF

Najveća kampanja rušenja palestinskih domova u Jerusalemu od 1967. godine

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: Abdullah Nasup

Više od hiljadu Palestinaca ostalo je bez krova nad glavom od 22. jula, u području zvanom Vadil-Hims, u istočnom dijelu Jerusalema. Tog jutra, naime, stotine izraelskih vojnika, ekipa za miniranje i teške mašine upali su u ovo područje i počeli sa rušenjem objekata u kojima stanuju mnoge porodice. Objekti su izgrađeni legalno, no, izraelska vojska je ipak odlučila da ih sruši.

U početku je dinamit postavljan u objekte u kojima niko ne stanuje, te su minirani uz povike oduševljenja izraleskih vojnika. Kada su na red došli objekti u kojima stanuju njihovi vlasnici nastalo je veliko komešanje. Vlasnici su se svim silama opirali izbacivanju iz stanova, dok su ih izraelski vojnici udarali. Naposljetku su na njih i pucali gumenim mecima, da bi ih potom nasilu istjerali iz njihovih stanova, a da ovi obespravljeni Palestinci nisu imali vremena da pokupe ni najosnovnije stvari.

Ovo se smatra najvećim rušilačkim pothvatom u ovom dijelu Palestine, još od 1967. godine.

Prema svjedočenju biznismena Ebu Tajra, koji je nedavno pušten iz izraelskog zatvora, a čija zgrada u izgradnji je prva srušena, u područje Vadil-Himsa upalo je preko hiljadu izraelskih vojnika. Ebu Tajr je uhapšen zbog žestokog protivljenja rušenju, da bi navečer bio pušten, uz izricanje zabrane ulaska u područje Vadil-Himsa.

Izrael sprečava gradnju u područjima pod upravom Palestinske samouprave

Prema sporazumu iz Osla, područje Vadil-Himsa definirano je kao područje pod upravom Palestinske samouprave, te su njene institucije relevantne za izdavanje dozvola za gradnju. Međutim, ovim potezom izraelske vlasti su pokazale da ne poštuju ni ugovore na koje su same pristale i potpisale ih.

Borba stanovnika Vadil-Himsa sa okupacionim vlastima započela je 2003. godine, kada je posred sela Sur Bahir prošao izraelski rasisitički zid, pa su okupacione vlasti, zbog blizine zida, zabranile gradnju na površini od skoro polovine sela.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA