Drezden, glavni grad Saksonije, dugo je smatran bastionom krajnje desnice. U ovom mjestu osnovan je antiislamistički pokret Pegida.
Poslanici grada koji se bori da postane Evropska prijestonica kulture 2025. godine, usvojili su rezoluciju navodeći da mora da se učini više u borbi protiv krajnje desnice.
Protivnici, međutim, kažu da su poslanici otišli predaleko.
Šta je „vanredno stanje zbog nacizma”?
„To znači – slično kao vanredno stanje zbog klimatski promjena – da imamo ozbiljan problem. Otvoreno, demokratsko društvo je ugroženo”, rekao je za BBC lokalni odbornik Maks Ašenbah koji je učestvovao u pisanju rezolucije.
U rezoluciji stoji da su „desničarski ekstremistički stavovi i akcije … sve učestaliji” i poziva se grad da pomogne žrtvama nasilja krajnje desnice, zaštiti manjine i ojača demokratiju.
Ašenbah kaže da su donošenjem rezolucije odbornici pokazali da su posvećeni očuvanju „slobodnog, liberalnog, demokratskog društva koje štiti manjine i odlučno se protivi nacistima”.
Kako je proglašeno „vanredno stanje zbog nacizma”?
Ašenbahovu rezoluciju je podržalo 39 odbornika, dok je 29 bilo protiv. Glasanje je održano u srijedu uveče, a lokalni mediji navode da su protiv rezolucije bili i odbornici vladajuće Hrišćansko-demokratske unija Njemačke.
Pripadnici ove stranke su rezoluciju nazvali „čistom političkom simbolikom”, a snažne formulacije opisali kao „jezičke greške”, javila je njemačka agencija DPA.
Odbornici njemačke liberalne Stranke slobodnih demokrata podržali su rezoluciju, ali je jedan odbornik kritikovao upotrebu izraza „vanredno stanje zbog nacizma” rekavši da takva formulacija neće pomoći Drezdenu da postane evropska prijestonica kulture, prenosi DPA.
Ašenbah kaže da grad nije u obavezi da bilo šta preduzme nakon usvajanja dokumenta, ali da „teoretski, postojećim mjerama treba dati veći prioritet i buduće odluke treba da budu u skladu sa tim”.
Kai Arcajmer, profesor njemačke politike koji je opširno pisao o krajnje desnom ekstremizmu, kaže da je glavni efekat rezolucije simboličan, ali da usvajanje može značiti da će se više novca ubuduće izdvajati za programe čiji je cilj borba protiv ekstremizma.
„Mislim da nijedan drugi njemački grad nije proglasio vanrednu situaciju zbog nacizma. Međutim, rezolucije protiv desničarskog ekstremizma nisu tako rijetke”, navodi on.
Drezden i krajnja desnica
Drezden je poznat po desničarima.
U ovom gradu su devedesetih neonacističke grupe počele da organizuju skupove u znak sjećanja na ono što nazivaju „Holokaust bombardovanjem” – američko i britansko bombardovanje grada 1945. godine, kaže Arcajmer.
Ove grupe su postale aktivne u okolnim oblastima i južnoj Saksoniji.
Država Saksonija je takođe dugo bila uporište krajnje desne Nacionalne demokratske partije Njemačke, a kasnije i krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD).
Na državnim izborima u septembru, stranka AfD je osvojila 27.5 odsto glasova, 17.8 odsto više nego 2014. godine.
U Drezdenu je nastao i pokret Pegida (Patriotski Evropljani protiv islamizacije zapada) 2014. godine. U gradu se i dalje održavaju skupovi ovog pokreta.
Pristalice Pegide kažu da ljudi treba da se „probude” pred prijetnjom “islamiskih ekstremista”. Oni traže da vlada obuzda priliv migranata u zemlju i tvrde da vlasti ne sprovode postojeće zakone.
Zbog ovog pokreta u gradu su se održavali i brojni kontra-protesti.
BBC